Nihayet Vizesiz Rusya

Rusya ve Türkiye Arasında Vatandaşların Karşılıklı Seyahatlerine İlişkin Usullere Dair Anlaşma (vizeleri kaldıran anlaşma) 16 Nisan 201 1 tarihinde yürürlüğe girmektedir. Bu tarihten itibaren diplomatik, hizmet, hususi ve umuma mahsus pasaportlara sahip olan Türk vatandaşları ve diplomatik hizmet ve umuma mahsus pasaportlara sahip olan Rus vatandaşları Rusya Federasyonu ve Türkiye Cumhuriyeti topraklarına VİZESİZ ve ÜCRETSİZ giriş yapabilecektir.

UYGULAMA

Rus ve Türk vatandaşları giriş tarihinden itibaren, Rus ve Türk topraklarındaki kalış süresikesintisiz olarak 30 günü aşmamak kaydıyla, vizesiz olarak, Türkiye Cumhuriyeti’nde ve Rusya Federasyonunda geçici olarak kalırlar. Ancak, vatandaşlarının diğer ülkesindeki toplam kalış süresi 180 gün zarfında 90 günü aşmaz. 180 günlük süresi, ilk girişten itibaren sayılmaktadır.

Örnek 1. Türkiye vatandaşı Rusya Federasyonu’nda aşağıda sunulan tarihlerde bulundu:

01.05.l1- 30.05.11 – 30 gün (Rusya’da 30 günden fazla kalmak yasaktır)

06.06.11- 15,06.11 – 10 gün

01.07.11› 28.07.11 – 28 gün

05.081 1- 26.08.11 – 22 gün

Toplam olarak Türk vatandaşı 1 Mayıs 2011 tarihinden itibaren Rusya’da 90 gün kaldı. 180 günlük süresi 27 Ekim 2011’de sona ermektedir, demek ki 27 Ekim’e kadar artık Rusya’ya giriş yapamayacak.

– Rusya’ya 30 günü aşan, eğitim alma veya iş amaçlı seyahatlere uygun vizelerin sağlanmasını öngören eski giriş düzeni uygulanacaktır. Vizeler, UFMS RF (Rusya Federasyonu Göçmen Servisi Genel Müdürlüğü) tarafından çıkarılmış geçerli davetiyelerin orijinalleri esasında verilmektedir.

Burada Yazan Bilgiler vizesizrusya.org adresine aittir, link göstermeden alıntı yapılamaz…

Comments

 1. seracettin yerdelen diyor ki:

  böyle bir hizmeti yine böyle bir hizmetle bilgilendirmenizden dolayı yayında ve yapımda emeği geçen herkese teşekkür ederim. sağolun varolun. Sanal alemde desteklerinizi bekleriz.

 2. erkan diyor ki:

  geç kalınmış bir uygulama ve anlayamadığım bir kaç husus var neden türkiye tüm dünyaya koşulsuz herkese kucak açıyor ama bizim diğer ülkelere girmemiz zorlaştırılıyor? daha önce gittiğim ülkelerin kapılarında uzaydan gelmişiz gibi veya potansiyel bir suçlu muamelesi görüyoruz!!!! ? bu eleştiri değil arkadaşlar bilgisi olan veya deneyim yaşayan paylaşmasını isterim!!
  neyse başta da söyledim geç kalınmış bu diğer ülkelerin değil bizim siyasilerimizin beceriksizliği iletişim çağında yaşıyoruz van münit kelimesini biliyor başka bir şey bilmiyor ülkeyi temsil edenler bozuk halk ne yapsın….

 3. Başar diyor ki:

  Selam, vize alarak girmiş olduğumuz günler 90 günlük süremizden düşüyor mu ?
  Örneğin ben mart ayında 30 günlük turist vizesi ile kaldım. Bu önümüzdeki 5 ay boyunca sadece 60 gün kalabileceğim anlamına mı geliyor ?

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba
   Prosedür 16 Nisan tarihinden itibaren başlıyor. Kurallar bu tarihten itibaren geçerli olacaktır. Ayrıntılı bir bilgi gelirse paylaşırız buradan.

 4. ömer diyor ki:

  Okuduğuma göre hotel rezervasyon sorulmuyor doğru mu ? Ben St. Petersburg’a gidicem ve orada bir arkadaşta kalıcam. Bu girişte bir sorun yaratır mı ? Geçerli pasaport ve gidiş dönüş uçak bileti yeterli midir ?

  Teşekkürler

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba
   Evet şu an için rezervasyon istenmiyor. Gidiş dönüş bilet yeterlidir. Sözlü olarak sorarsalar Turistik olarak gezmeye geldiğinizi beyan edersiniz. Migrasyon kartını eksik doldurunuz ve Turizm bölümünü işaretleyiniz. 7 Günden fazla kalacaksanız Registre yaptırınız.

   • ömer diyor ki:

    Şefim bilgiler için çok teşekkürler. Formu eksiksiz diyecektin galiba. Umarım bir sorun olmadan gider geliriz. Tşk.

    • adminzfr diyor ki:

     Form&kart farketmez. o kağıt parçasının ismi migrasyon kartı olarak geçtiği için o şekilde isimlendiriyoruz. İyi yolculuklar.

 5. mturhanlar diyor ki:

  şimdi arkadaşlar bu registre nasıl yapılıyor bunla ilgili herhangi bir açıklama getirilmemiş mesela ben 7 günden fazla arkadaşımın yanında kalmayı düşünüyorum.. fakat bunla ilgili registre yapılması gerekiyor deniyor. Bunu nezaman yapmamız gerekiyor Türkiyede Rusyaya gitmeden önce mi? yoksa Rusyaya girdikten sonra mı ? bu konuya 17 nisandan sonra giden arkadaşlar açıklık getirirlerse çok yardımcı olmuş olurlar..

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba
   Registre ile ilgili açıklama sayfada vardı, gözden kaçmış olabilir. Registre olabilmek için Yerel Pasaport ve Registre departmanına ev sahibinizle (arkadaşınızla) birlikte müracaat etmeniz gerekecek. Bu işlemi Rusya’ya girdikten sonra yapmanız gerekmektedir.

 6. ogz diyor ki:

  merhaba
  ben kazanda registirasyon alıcam..1 hafta sonra novosibirsk ve irkutsa gideceğim..
  migrsayon ikametimin kazanda olduğunu gösteriyo mu demek?yani beni novosibirskte polis durdurursa kazandaki registirasyonum sorun çıkarır mı?
  ben konsolosluğa da sordum,onlar tren biletini gösterirsen sorun çıkmayabilir dedi,ama onlar da pek bilmiyor..sizce konsolosluğa güvenmeli miyim?

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Konsolosluklar pek açık bilgi veremiyorlar maalesef. Eğer Öyle bir çevirme ile karşılaşırsanız kazanda kaldığınızı, bulunduğunuz yere gezmeye geldiğinizi beyan edersiniz.
   Konsolosluğun söylediği gibi tren biletinizi de gösterdikten sonra sorun çıkmayacaktır. Tabi polis sizi zorluyorsa amaç bellidir… Ufak birşeyler ikram edersiniz.

 7. faruk diyor ki:

  Peki araçla çıkış olayı nasıl oluyor. Bu şekilde bir bilgi göremedim. Sorduklarımda bilmiyor.

  • adminzfr diyor ki:

   vize konusunda araçla ilgili bir sıkıntı bulunmamaktadır. Aracın ülkeye girişinde gerekli şartlar olabilir (muayene v.b.) O konuda Turing’den bilgi alabilirsiniz.

 8. Sinan diyor ki:

  Merhaba .Öncelikle bana vakit ayırıp iletimi değerlendirdiğiniz için teşekkür ederim.Ben Rusya ya vizesiz turist olarak geldim.Bana tanınmış olan doksan günümün
  Dolmasına yirmi günüm kaldı fakat benim iki ay daha Rusya da kalmam gerekli . Benim bildiğim kadarıyla Rusya da yılda bir kez vize uzatabiliyorsun ama ben vizesiz giriş yaptığım için bu sorunu nasıl gidere bilirim. Teşekkürler Sinan TANBAY.

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba
   Siz vizesi olarak kaç gündür orada bulunuyorsunuz? 90 günden bahsetmişsiniz ama toplam süredir bu. Tek seferde 30 Günden fazla kalamazsınız.
   Normal durumlarda Vize uzatma şansınız yoktur. Davetiye ile Türkiyeden vize almanız gerekmektedir.

 9. cem diyor ki:

  selamlar rusyadan türkiyeye döneli 1 ay oldu.2 kere giriş çıkış yaptım ilk vizem 30 günlük.sonrasında 15 gün türkiye sonra 3 ay(90) gün rusyada kaldım. vize işleri ile şirket ilgilendi pek bilgim yok bu konularda.
  şimdi rusyaya tatile gitmek istiyorum.3 ay (90) gün süre ile, vize alacacakmıyım ,alırsam bana şahsen vize veriyolarmı,yoksa seyahat acentası ile mi halletmek zorundayım. yoksa direk uçak biletimi alıp gidebilirmiyim.
  son olarak gideceğim yer penza kenti. vize penza kentindemi geçerli yoksa moskova ve diğer şehirlere gidebilirmiyim.
  çok teşekkür ederim

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   90 gün kalabilmek için vize almak zorundasınız. Vizesiz olarak 30 gün kalabilirsiniz ancak.
   Şahsen vize almanız zor olur. Acenta üzerinden kolaylıkla halledebilirsiniz. Vize Rusya geneli için gecerlidir. Ama sizi davet eden firma ağırlıklı olarak moskova merkezlidir.

 10. osman korkmaz diyor ki:

  Merhaba, 23 .06.2011 tarihinde rusya ya turist olarak gittim.Türkiye deki okuduğum haberleri yanlış yorumlamamdan ve rusyaya girerken pc den çıkartılarak verdikleri imigrasyon kartında çıkış tarihi 20.09.2011 yazılan tarihinde beni yanıltması sonucu orada kaldığım süre 80 güne tekabül ediyo şimdi rusyaya tekrar girebilecekmiyim orada kaç gün kalma hakkım var. çalışma vizesiyle gidebilecekmiyim bilgisi olan arkadaşların mail adresime yazmalarını rica ediyorum.

 11. emin diyor ki:

  önümüzdeki ay İlk defa rusyaya gideceğim ve 3 gün kalacağım.
  hiçbir konsolosluğa başvuru yapmadan, uçak biletimi alarak sadece pasaport ve otel rezervasyonumla rusyaya giriş yapabilirmiyim?

 12. Ömer Ç. diyor ki:

  İyi günler…Ben 4 – 11 Kasım arası Moskovada Turistik gezi için bulunacağım.Vizesiz giriş yaparken gidiş-dönüş uçak bileti,geçerli pasaport ve uçakta doldurmayı düşündüğüm migrasyon kartından başka yanımda bulundurmam gereken belegeler ve dikkat etmem gereken hususlar nelerdir?..yardımcı olursanız çok sevinirim..

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Otel Rezervasyonuna gerek yoktur. Yukarıdaki belgeleri yanınızda bulundurmanız yeterlidir. rahat olun ve geçiş yapın. Sorun çıkmaz.

 13. Ömer Ç. diyor ki:

  Otel rezervasyonu gereklimidir?

 14. sercan diyor ki:

  rusyada 30 gün müddetle vizesiz bi durumda kaldım turist olarak .yıllık vize işlemlerim başladı fakat benim acilen moskovaya geri dönmem gerekiyor 13.11.2011 tarihinde Türkiyeye giriş yaptım.10-15 günlük birdaha gidebilirmiyim ? eğer gidebilirsem pazartesi gününe biletimi kestiricem.bana yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   TAbi ki giriş yapabilirsiniz. Peş peşe 30 gun kalabilirsiniz giriş-çıkış yaparak. Son 30 gunden sonra 90 gun bekleyeceğinizi unutmayınız ama.

 15. metin diyor ki:

  Merhaba
  28.11.2011 – 05.12.2011 tarihleri arasında rusyada olacağım.
  registre gün sayısı neye göre belirleniyor. bu tarihler 28.11 de saat 19.00 da giriş – 05.12 de saat 20.00 de çıkış.
  Registre yaptırmalımıyım?

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Belirttiğiniz tarihler için registre yaptırmanız gerekmemektedir. 7 iş günü kuralı vardır.

 16. cafer diyor ki:

  10.10.2011 tarihinde rusyaya giriş yaptım 06.11.2011 tarihindede çıkış yaptım toplamda 26 gün kaldım rusyada şimdi tekrar gitmem gerekiyor vizesiz tekrar gide bilirmiyim şimdiden teşekkürler

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Rusya’ya tekrar giriş yapabilirsiniz. Tek seferde en fazla 30 gün olmak şartıyla 64 gün daha hakkınız duruyor.

 17. metin diyor ki:

  merhaba ben 31 aralık – 8 ocak da kız arkadaşımın yanına gideceğim , 2 yıllık pasaport sürem ve gidiş dönüş biletimin haricinde kapıda sıkıntı yaşarmıyım ? yaşarsam ne yapmam lazım .. saygılar

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Herhangi bir sıkıntı yaşamazsınız. Son zamanlarda kapılarda sıkıntı çıkmamaktadır.

 18. özgür diyor ki:

  Merhabalar.bir sorum olacak.Bu ayın sonunda Beyaz rusya Minske gideceğim 1 aylık tek girişli turistik vize ile.Fakat 30.12.2011 ila 04.01.2012 tarihleri arasında minskten tren yolu ile (Pasaport kontrolü yok rusyaya girişte) st.petersburga geçeceğim.ve tekrardan ayın 4 ünde minske dönüş yapacağım.Bu süre zarfında orada bir sorun olurmu? Beyaz rusya konsolosluğu çift girişli vize için bir sürü evrak istiyor,o yüzden trenle geçelim dedik.Sizin bu konudaki görüşleriniz nelerdir?teşekkürler

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Öncelikle şunu söyleyeyim, Rusya da şehir içinde polis kontrolüne yakalanmazsanız sorun olmaz. Polis kontrolüne girerseniz de size şu soruyu sorar, “giriş kaşeniz nerede”.
   Bu soruya cevap vermek zor olabilir. Yasal olarak karşılığı nedir bilemiyorum.
   Çok muallakta bir durum bu.

 19. bülent aslan diyor ki:

  meraba ben rusya moskova orada omsk gidecegim.12 gün kalacagım registre gerek varmı.ben turist olarak gidiyorum otel belirtmeme gerek varmı.orada bir arkadaşımda kalacagım….teşekkürler

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Registre yaptırmanız gerekmektedir. Migrasyon kartına herhangi bir otel yazabilirsiniz. Doğruluğunu kontrol etmezler.

 20. Samet Tekçi diyor ki:

  Merhaba ben 27 aralik 05 ocak tarihlerinde Moskova dan Kirov a gidecegim . Turist olarak gidecegim ancak 10 gunluk tatilimde resmi tatiller var. Registre islemini Kirov’da mi yaptiracagim? Bu islem polis merkezinde mi yoksa havaalaninda mi oluyor?

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Bu işlemi şehir içinde yaptıracaksınız. HAvalimanında registre işlemi yoktur. Yerel pasaport ve registre departmanı var. Oraya uğrayacaksınız.

 21. gokhan diyor ki:

  merhabalar ben Rusyada kaliyorum 1 aydan fazla oldu simdi yilbasindan sonra cikis yapmak istiyorum havaalaninda bi sikinti olurmu acaba?olursa da ne olur cezasi nedir?yardimci olursaniz sevinirim..

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Para cezası ve 1 yıldan 5 yıla kadar giriş yasağı durumunuz vardır.

   • Selcuk diyor ki:

    Gokhan Bey, bilgilendirir misiniz havaalani cikisinda sorun oldu mu acaba? Herhangi bir ceza odediniz mi?

 22. Selcuk diyor ki:

  Merhaba;

  Annem ve babam 19 ocak – 19 subat arasi beni ziyarete Moskova`ya vizesiz gelecekler. Sanirim 31 gun oluyor, +1 gun sorun yaratir mi? cezasi sadece maddi midir, yoksa tekrar girememe durumu var midir? Ikisinin de yesil pasaportu var, bir etkisi olur mu acaba…

  Cok tesekkurler.

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   19 Ocak’da giriş yapan birisinin 17 Şubatta çıkması gerekmektedir. Cezası hem maddi hem de giriş yasağı şeklinde olabilir. Yeşil pasaport olması fark etmez.

   17 şubat tarihinde çıkış yapılması gerekmektedir.

 23. gursel diyor ki:

  merhaba lufthansa havayollarıyla frankfurt aktarmalı moscovaya economik bilet buldum ( TC pasaportuyla) gidebilirmiyim ( frankfurt havalimanında sorun olur mu ) ayrıca aralıkta vizesiz 30 gun moscovada kaldım şimdi tekrar 30 gun gidebilirmiyim

  tesekkur ediyorum iyi gunler diliyorum

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Terminal değiştirmeyecekseniz frankfurt aktarmalı uçabilirsiniz. Toplamda 60 gün hakkınız daha vardır.

 24. yilmaz korkmaz diyor ki:

  merhabalar.ben moskovaya 10-10-20011 de vizesiz giris yaptim.hava alaninda giris yaparken verilen regisre kagidinda 05-01-2012 tarihine kadar oturma musadesi oldugunu yaziyor.bende burda bulundugum semt teki polis karakolu yabancilardan sorumlu kisma gidip kalacagim adresi bildirdim ve 3 ay kalabilecegimi soyledi.bende ocagin 4unde cikis yapmaya karar verdim fakat hava alaninda bana cikis vermediler sureriyi ihlal ettigim icin dekont verdiler 2000 ruble ceza odeyip ,yabancilardan cikis vizesi verecekler sali gunu 10-01-2012 de. ve polisin herhangi bir giris yasagi cezasi uygulanmayacagini soyledi.bende simdi bekliyorum.bakalim ne olucak.daha sonra tekrar buraya donmek istiyorum 3 aylik tek girisli vize alarak.bana yardimci olabilirmisinizkac gunde alabilirsiniz vizeyi hemen olurmu ben acilen moskovaya donmem lazim en gec 1 hafta icinde nekadara mal olur ,bilgi verirseniz sevinirim ve vize kac gunde cikar 3 aylik. tesekkur ederim.

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Bu konuda maalesef yardımcı olamayacağız.
   Registrenizin uzun olması uzun süreli kalacağınız anlamına gelmiyor. Burada yanlış bilgilendirme sonucu bu hataya düşmüşsünüz.

   Yorumunuzu süre geçirme durumunda karşılaşılacak prosedürlere örnek olsun diye yayınladım.
   Teşekkürler.

   • yilmazkorkmaz diyor ki:

    oncelikle,bu sitede emegi gecen arkadaslara tesekkur ediyorum.
    konuya hemen gireyim 3 ayi ihlal ettigim icin 2000 ruble odedim ayrica 650 ruble daha exradan odedim ve cikis vizesi verdiler.herhangi bir sorun yasamadim..cunku bilerek yaptigim birsey degildi hep zamanindan once cikisimi yapmisimdir.ama tavsiyem arkadaslara benim durumuma dusmesinler.3 aylik vizesiz kalinmiyor.tesekkur edrim

    • adminzfr diyor ki:

     Bilgi paylaşımınız için teşekkür ederiz.

     Ben de ufak birkaç ekleme yapmak istiyorum. Sağlık kaza gözaltı v.b. durumlar hariç vize bitiminden önce çıkış yapmak gerekmektedir. Diğer bütün açıklamalar Rusya devleti tarafından kabul görmez. Şu an para cezası ödeyip çıktınız ve başka sorun gözükmüyor olsa da, daha sonra giriş yasağı uygulanması ihtimali de vardır. Mesela konsolosluktan vize alırken RED cevabı gelebilir (Gecen hafta başıma geldi). Veya kapıdan vizesiz giriş yaparken Giriş Yasağı Karşınıza çıkabilir. Rusya bu konuda sıkı davranmaya başladı.

 25. mustafa diyor ki:

  Merhaba! Ben Rusya ya 90 günlük vize ile geldim ve 1ay sonra vizem doluyor. Tekrar vize alıp gelmek istiyorum. Ne kadar daha vize alabilirim??? Sanırım 1 yılda vize ile 180 gün kalınılabiliyor!!!!! Daha fazla süre ile kalmak için ne yapmalıyım???? Bir yılda 180 gün vizeli kalış süresi ne şartlarda geçilebilir????

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Kalış süresi vize için geçerlidir. Bahsettiğiniz 1 yılda 180 gün olayı yıllık vizelerde geçerlidir. 3 Aylık vize ile, sürekli vizeyi yenilemek kaydı ile giriş çıkış yapabilirsiniz.

 26. mahir diyor ki:

  merhabalar ben turkiye vatandasigim su anda rusyada bulunuyorum daha yeni giris yaptim ama pasaportumu kayip ettim ne olacak simdi?ne yapmam lazim?bilgi verebilirmisiniz?tesekurler

 27. hakan diyor ki:

  selamlar bu konuyla ılgılı emegı gecen herkese tesekurlerımı sunar herkese saygılarımı arz ederım benım sorunum şoyle 21..12..2011..3 aylık teknık vize ile moskowaya gıttım vizem bıtmeden girişimi yaptım tr..ye ve 2 defa daha 3 aylık vizelerle giriş çıkış yaptım son dorduncu vizemde ise davetıyemı aldılar..9 ekım 2011 yolladım xxx acentasına onlar konsolosa vermişler 1 hafta sonra rusyaya giriş yasagın cıktı dedıler ben şimdi moskowaya gerı gıtmek istiyorum vizesiz gidebilirmiyim sorun cıkarırlarmı bana gumrukte acaba veya yenıden vızeye versem ala bılırmıyım cevabınızı beklıyorum saygılar..

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Rusya da herhangi bir vukuatınız oldu mu? Pasaportunuz önce incelemeye girmiştir, Sonra da RED cevabı gelmiştir. Konsololuk neden RED verdiği konusunda herhangi bir açıklama yapmaz. Acaba RED kararı kendisinden mi yoksa RUSYA devleti tarafından mı verilmiştir, Bu konu muammadır.

   Vizesiz olarak giriş şansınızı deneyebilirsiniz. Giriş yasağınız var ise sizi kapıdan geri çevirirler. Eğer yok ise TR’ye donup yeni bir pasaport çıkartın ve firmanıza tekrar başvurun. Konsolosluk olarak istanbul değil de ANKARA’da işlem görmesini söylerseniz farklı yollardan çözüm olabilir.

 28. cem diyor ki:

  selam arkadaslar. ben rusyada giris cikis yaparak 90 gun + 30 gun aldim ama 180 gun icinde 90 gun ile sinirli oldugunu bilmiyordum hakkimin. simdi ogrendim ama burda kalmak istiyorum. turkiyeye donmeden burdan nasil bir vize alabilirim turkiyeye donersem askerlik sorunum var.

  • adminzfr diyor ki:

   Selamlar…

   Kazakistan’a çıkış yaparsınız. Oradan pasaportunuzu Türkiye’ye gönderirsiniz ve vize alırsınız. Tekrar Rusya’ya giriş yapabilirsiniz.

 29. mehmet diyor ki:

  Ben 14 mart ta Novasibirsk e gidecem ve 19 nisan tarihine kadar kalmayı düşünüyorum..orda bulunduğum süre zarfında bir arkadasimda kalacağım fakat yukarıda okuduğum yorumlara göre 30 günü geçmem durumunda vize almam gerekiyormuş. Şöyle bir sorum olacaktı vize işlemleri ne kadar sürüyor ve tahmini maliyeti yüksek olurmu çünkü ekonomik bilet bulduğum için bu tarihleri belirlendim.şayet vize işlemleri karışık ve maliyetli olursa kalış süremi 30 günün altına indireceğim.30 günün altında kalışlar için pasaport ve gidiş dönüş uçak bileti yeterlimi? Son olarak bildiğim kadarıyla Novasibirsk Rusyaya bağlı sibirya federal bölgesinde bu extra bir işlem gerektiriyormu ya da prosedür aynımi? Bilgilendirmeniz için şimdiden teşekkürler…

  • adminzfr diyor ki:

   Vizesiz olarak 14 mart tarihinde giriş yaparsanız 12 Nisan tarihinde çıkış yapmanız gerekmektedir.
   Novosbirsk’e giriş de Moskova’ya giriş gibidir. Bir şey farketmiyor.

   30 Günden fazla kalacaksanız vize almanız gerekmektedir. Vize çıkış süresi 15 günü bulur. 3 Ay tek girişli vize alabilirsiniz.
   Yaklaşık maliyeti 150 USD’dir
   0212 251 77 28 numaralı telefondan destek alabilirsiniz.

 30. scr diyor ki:

  Merhaba
  Ben Rusyada çalıştıktan sonra Türkiye ye kesin dönüş yaptım.İkametimi tekrar Rusya ya aldırmak istiorum. Rusya ya vizesiz girip çalışma vizesi almadan ev arkadasımın registresiyle ne kadar süre yasal olarak kalabilirim.Geçici oturma izni almak için çalışma izni almak zorunda mıyım?

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba.

   Size Rusya’da yasal kalma süresini veren yaptırdığınız registre değil vize kurallarıdır. Vizesiz gidersiniz 90 günlük registre yapsanız bile kalış süreniz 30 günü geçemez.
   Önceki yorumlarda bu konuda muzdarip olan bir arkadaş var. Registresi 90 gün diye 30 günden fazla kalmış. Yaşadığı sorunları yazmıştı yorumda. Siz de o hataya düşmeyin.

   Uzun süreli kalmak için çalışma izni almak zorundasınız.

 31. Necati Seven diyor ki:

  Merhaba
  ben 180 gun icinde 3 kere 30 gun bir kere de 8 gunlugune gittim rusyaya. cikarken bir sorunla karsilasmadim ancak simdi yeni 3 aylik davetiye ile vize alirken red alabilirmiyim?

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba.

   Sürenizi aşmışsınız. Gözden kaçmış bir sonraki seyahatiniz. 3 Acaba sisteme mi işlenmedi yoksa memurun gözünden mi kaçtı? Veya süre aşımında bir yaptırım olacak mı bu konular belirsiz. 3 aylık vize denemekte fayda var.

 32. Necati Seven diyor ki:

  Selamlar, 3 aylik vizeyi aldim simdi. giriste bir problem cikar mi bilmiyorum ama

  • adminzfr diyor ki:

   Problem çıkıp çıkmadığını paylaşırsanız seviniriz.

   • Necati Seven diyor ki:

    Merhaba
    Ben 10 yildir Rusyada calisiyorum. Yeni bir isyeri ile anlatim ve bana davetiye cikartmak istediler ancak davetiyemin uzun sure cikmadi. Ben de firmaya sebebini sordugumda, davetiye basvurumun rus yetkililer tarafindan ikinci bir incelemeye alindigini soylediler. Simdi ise davetiyenin ciktigini soylediler. Turkiyeye gidip bu davetiye ile rus konsolosluguna basvuracagim ancak red alma ihtimalim var mi?
    saygilar

    • adminzfr diyor ki:

     Merhaba

     Eğer bir yasağınız varsa Red gelebilir. Araştırma isim benzerliğinden de kaynaklandığı oluyor.
     Bunu ancak Konsolosluğa vize için pasaportunuzu verdikten sonra öğrenebilirsiniz.

 33. Emrah diyor ki:

  oncelikle iyi gunler herkeze..
  benim cok onemli bir sorum var..

  gecen sene temmuz 26 2011 de kiz arkadasim izmire benim yanima geldi.. 25 gun kaldiktan sonra dondu.. (vizesiz giris yapmisti)

  bu sene su an biletini 6 hazirana aldim donus bileti almadim cunku 3 ay kalicagini dusunmustum.. bugun moskovadaki travel agency e sormus 3 ay vizesiz kalis oluyormu diye.. olmaz demisler..
  nasil bir yol izlemeliyim.. 3 ay kalicak izmirde TURK KONSOLOSLUGUNDAN VIZEMI ALINIYOR bu durumlarda ????yoksa tek aylik vizesiz muaf olayindan 3 kere giris cikis mi yaptiricaz kiza??

  vize aliniyorsa nasil bir vizeye vasvurulmali.. ne gibi seyler istiyorlar??
  simdiden cevaplariniz icin tesekkurler

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Yabancılara uygulanan vize durumundan çok bilgimiz yok, bu konuda sizi yanıltmak istemem. En sağlıklı bilgiyi Dış İşleri Bakanlığının Sitesinden Vize Muafiyetleri bölümüne bakarak alabilirsiniz.

 34. AHMET diyor ki:

  arkadas merhaba .cok onemli bir konu bunu net ve dogru ogrenmemiz icin biraz daha acik yazin .turistik vizesisiz girisler icin mi gecerlidir 90 gun kurali yoksa vizeli gecisler icinmi gecerlidir. ben yaklasik 5 aydir rusyadayim vizesisiz girdim her ay giris cikis yapiyorum kapilardan 30 gun den fazla kalmamak kosuluyla bu sekilde istedigim kadar kalabilecegim soyleniyor kapilarada sormadim kapilarda bir sorunda yasamadim ayni durumda birden fazla arkadasim var hepsine ben sebep oldum bu sekil vizesisiz her ay giris cikis yaparak istedikleri kadar kalabilirsiniz dedim ve aynisinida kendime uyguladim sizce yanlismi yaptik.neden kimse bize dur demiyor BIRAZ HIZLI CEVAP YAZARMISINIZ MAGDUR OLABILIRIZ BURDA BIZI AYDINLATIN SELAMLAR

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Vizesiz geçişte tek seferde sadece 30 gün kalabilirsiniz. Yıllık, altı aylık, veya üç aylık Vize ile gittiğinizde bile max. tek seferde 90 gün kalabilirsiniz.
   Vizesiz kuralı 6 ayda 90 gündür. Fakat tek seferde 30 günü geçmemek şartıyla. 6 ay içerisinde 3 giriş-çıkış yaptığınızda bir sonraki giriş için 3 ay daha beklemeniz gerekmektedir. Siz bu şekilde KURAR İHLALİ yapmış oluyorsunuz. Şimdi diyeceksiniz ki kurar ihmali yapıyorum ama kimse bana birşey demiyor.
   Evet bu konuda haklısınız da. Bu kuralın takibi maalesef ki düzgün yapılamıyor. Ama yapıldığı taktirde de 5 yıl giriş yasağı yemeniz kaçınılmaz olacaktır.

 35. Reha YILMAZ diyor ki:

  Yeşil pasaporta sahip olanların Rusya’ya giriş ve kalış sürelerine ilişkin bilgi verebilirseniz sevinirim.

  • adminzfr diyor ki:

   Yeşil pasaportlar da normal pasaportlar gibi işlem görmektedirler. Ekstra bir uygulama ve kalış süresi yoktur.

 36. soner diyor ki:

  Selamlar,

  Ben ilk kez 2 Mayıs 2011 tarihinde giriş yaptım Rusya’ya. Kendi hesabımla excelde bir tablo yaptım ve bu günü takip eden 180 günlük periyodlar oluşturdum. Oraya kaldığım günleri işliyorum ve 90 günlük takibimi bu şekilde yapıyorum. Yine de her giriş çıkışta ciddi bir süre benim gün sayımı hesaplıyorlar ve acaba kural değişimi mi oldu diye korkudan yüreğim ağzımıma geliyor. Yaptığım hesapla 3. 180 günlük periyodum 26 Nisan – 22 Ekim 2012 arasıdır. Yaptığım hesaplama doğru mu acaba? Bu konuda Türkiye’deki Rusya konsolosluklarını aradım net konuşamadılar. Bu arada böyle bir platform oluşturduğunuz için teşekkür ederim.

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Yaptığınız hesabın ayrıntısını eklememişsiniz. Rusya konsolosluğu da bu konuda bilgisiz maalesef. Onlara sorsanız 90 gün orada 90 gün burada kalacaksınız derler.

 37. oben diyor ki:

  selamlar ..06.12.2011 tarihinden itibaren Rusya da gecici oturum iznim var.Mayis sonu Is icin
  Avrupa ya gitmem gerekiyor.Vize ofisiyle gorustum 6 Mayista gecici oturum suremin tam olarak 6
  ayinin dolacagini ve ancak bu tarihten sonra Rusya da Schengen basvurusu yapabilecegimi soylediler
  yani iki gun sonra ..Buraya kadar hersey ok ancak FMS Rusya dan cikis icin ayri bir vizeye ihtiyacim
  olacagini soyluyor..Oturum izni olanlara giris cikis vize uygulamasi halen devam ediyor mu yoksa
  vizelerle berzber bu uygulama da kalkti mi , bilgi verebilir misiniz ..Tesekkurler

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Size yeşil yaprak vize vermediler mi? Eğer verdiyseler o vizenin üzerinde dikkate derseniz giriş çıkış yazısı vardır. Mhogokratnaya yazıyorsa istediğiniz kadar giriş-çıkış yapabilirsiniz.

   • Oben diyor ki:

    Hayir vermediler.Havaalani migrasyon yetkilileri ile gorustum , migrasyon karti olmadan cikista sorun oldugunu ve 2000 Ruble cezasi oldugunu soylediler ; vizeden haberleri yok . 24 mayista cikis yapmam gerekiyor ve Rusya ya 5 ay sonra donecegim . Migrasyon yetkilisi cikista ceza odemeden cikmami sagliycak sonucta gecici oturum iznim oldugu icin sorun olmadigi soylediler. 5 ay sona geri dondugumde bir sorun yasarmiyim peki ve bu durum oturum iznimi etkiler mi ? Vizenin hazirlanma suresinin Haziraninin son haftasini bulacagini soyledi FMS . Benim 25 mayista Istanbul uzerinden yurtdisina cikmam gerekiyor is icin.Tesekkurler ..

 38. hakan diyor ki:

  iyi günler
  2-8 temmuz tarihleri arasında moskova’ya oradanda petersburg’a geçeceğiz.temmuz 8 de de istanbul’a döneceğiz.herhangi bir işlem yapmamıza gerek varmı.yanlızca pasaport ve dönüş biletimiz yeterli mi?
  registry gibi birşeyler duydum bizimde yapmamız gerekiyormu?
  teşekkürler

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Belirttiğiniz tarihler için registreye ihtiyacınız yoktur. Otelde kalırsanız otel sizin adınıza registrenizi yapacaktır zaten.

   Pasaport ve biletler yeterlidir.

 39. Erhan Akyazı diyor ki:

  Arkadaşlar merhaba bir konuda yardımcı olmanızı rica edicem.
  Shengen vizem var yazın avrupa seyehati yapıp bir kaç ülkeye gideceğim daha sonra otobüsle Rusya’ya Sn Petersburga gideceğim yaklaşık 1 hafta kadar Rusyada kalacağım belki otobüsle Moskovayada gideceğim, sorum şudur herkes Rusya’ya girince yanımızda olması gereken bir belgeden bahsediyor bu nedir Estonya’dan otobüsle Rusya’ya giriş yapacağımdan dolayı bu belgeyi nereden alıp doldururum,? bu belge zorunlumudur ?olmassa nolur,?

  Ve son olarak Rusya’ya ilk gidişim nelere dikkat edilmeli Moskova’da yardımcı olabilirmisiniz. İnsanları nasıldır ingilizce bilirlermi yardımcı olurlarmı taksiler güvenlimidir lütfen yardım..

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Migrasyon kartını gümrükte dağıtırlar ve oradan doldurabilirsiniz. Diğer konularda sorularınızı isteyen cevaplayabilir.

 40. Ahmet Temur diyor ki:

  slm.rusya ya 24 ocak 2011 tarihinde 1 aylik vizeyle girdim..ve cikis yapmadim.daha oncede vizemi gecirmistim ve kaldigim gunlerin cezasini odeyip transit cikis vizesi aldim dport olmamistim.halen rusyadayim yani yaklasik 1 yil 3 aydir vizesiz kaliyirum turkiye ye donmek istiyorum nasil cikis yapabilirim.deport olup olmamain bi onemi yok..sadece ucak bileti alip cikabilirmiyim..bilgi icin tskler..

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Bu mevzular baya derin. Çıkmadan önce ceza yiyeceksiniz.Büyük ihtimalle deporte ve uzun süreli giriş yasağı da uygulanacaktır.
   Biletinizi alanda almanızı tavsiye ederiz. Bekletme yapabilirler. Biletiniz de yanmasın.

   • murat das diyor ki:

    selamunaleyküm vizeler kalkmadan önce rusya örenburgda calıştım 3 aylık vize girişi ile. vize bitiminde türkiye ye dönmem gerekiyodu işveren. işlerin aksayacagını söyleyerek vizemi burada uzattırdı giriş yapmadan para cezası yatırdı.2. girişimde vizeler kaldırılmıştı ben yinede vizeciden 1 aylık turist belgesi gibi bişeyler aldım 2 hafta kaldım ülkeme döndüm 1 sene sonra vize yok diye tekrar kırasnodara giriş yaptım kapıdan çevirdiler giriş yasagın var diye. AMA KONSOLOSLUK ŞU AN BİLE 3AYLIK VİZE VERİYO . BEN BU İŞE AKIL ERDİREMEDİM. BELGEMİ ALMALIYIM, YADA NEREYE MÜRACAT EDEBİLİRİM. NE YAPMAM GEREKİR
    YARDIMCI OLURSANIZ ÇOK SEVİNİRİM HAYIRLI GÜNLER DİLERİM

    • adminzfr diyor ki:

     A.s.

     Rusya da vize uzamaz (çalışma izinleri haricinde). Vizeniz bittiği ve çıkış yapmadığınız için giriş yasağı yemiş olabilirsiniz. Bu giriş yasağı konsolosluk sisteminde gözükmeyebilir, ama kapıda yasak karşınıza çıkabilir. Bunu Türkiyede konsololuğa veya Rusyada UVIR’e sordurabilirsiniz.

 41. Ahmet Nihat diyor ki:

  registrasyon zorunluluğu için kaç iş günü gerekiyor. 7 iş günü kuralını açıklarsanız sevirim. toplamda hafta sonu dahil en fazla kaç gün registrasyon olmadan kalabiliyoruz. teşekkürler.

  • adminzfr diyor ki:

   7 iş günü kalacaksanız registre yaptırmanız gerekmektedir. İş günü kavramı gayet açık.
   Pazartesi-Salı-Çarşamba-Perşembe-Cuma iş günü sayılır.
   Cumartesi-Pazar Tatildir.

 42. Gezgin diyor ki:

  Merhaba,

  Ben Rusya’ya 13 Haziranda girip 20 Haziranda cikacagim. Ilk 4 gun St petersburg’da sonraki 4 gun ise Moskovada kalacagim. Registrasyon yapmam gerekir mi? Gerekiyorsa her iki sehirde de yapmali miyim yoksa sadece St petersburgda yaptirmam yeterli olur mu?

  Bir de cikarken Istanbula degil Kieve ucuyor olacagim, bu bir sikinti yaratir mi?

  Cok tesekkurler

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Registrasyon yapmanıza gerek yoktur. Otelde kalacaksanız otel sizin adınıza yapar. İstediğiniz yere çıkış yapabilirsiniz sorun olmaz.

 43. Serdar Ulusöz diyor ki:

  Merhaba;

  Rusya’dan gelen bir arkadaşım 30 günden fazla Tükiye’de kalmak istiyor. Rusya Büyükelçiliğine gidip işlem yapabilir mi veya ne yapması gerekir?

  Teşekkürler.

 44. halil diyor ki:

  merhaba admin bey bunca insani aydinlatdiginiz icin cok tskler.size 3 sorum var : ustanbuldan vizesiz (turist) ekateringbur a giris yaptim.kapida migrasyon karti yok bu suan kalmamis bunu herkezde bilsin kisa sureli panik yapmasinlar benim gibi neyse elektro bileti gostererek giris yapiliyor.ee dolayisiylada registre yaptiramadim 5.gun oldu ne yapmam gerek?tyumene mmi gidim tekrar?2.sorum cevabini biliyorum ama emin olmak istedim 29 gun kalacagim burda 21/07/2012 cikis yapip.tekrar 22/07/2012 yane bir gun sonra 2.kez tursit olarak girebilirmiyim? 1 aylik daha…3.sorum ise kiz arkadasim casnaya vizesi cikartiyor sanirim 1 haftaya elimizde olur.bu davetiyeyle rusyaya 2 defa girebilirmiyim?yoksa bu tek girislimidir.cvplama sansiniz olursa sevinirim kardesim

 45. sabri diyor ki:

  Merhaba,
  Rusya’ya vizesiz gelip 30uncu gün çıkış yaptığımızda Rusya’ya en erken ne zaman dönebiliriz (yine vize almadan)? Ben 16 haziran’da Rusya’ya vizesiz giriş yaptım. 15 temmuzda Türkiye’ye gidiyorum. Ancak Rusya’daki kursta ders kaybı olmaması için bir an önce dönmek istiyorum. Örnek olarak 15 temmuzda Türkiye’ye gelip 17 temmuzda Rusya’ya dönebilirmiyim?
  Şimdiden teşekkür ederim

 46. kerem diyor ki:

  eşim rusya vatandaşı ben tc vatandaşıyım.ben ilk kez rusyaya gidicem.moskovaya gitcez ilk olarak uçakla(eşimin şehri arkhangelsk)2-3 gün kaldıktan sonra şehrine gitcez.moskovaya giderken burdan ve oraya gittiğimde benden bişey isteyeceklermi?ne yapmam gerekli?konularda registre diye birşeyler okudum bilgilendirmenizi rica ederim.saygılar

  • adminzfr diyor ki:

   Gerekli açıklamalar sayfalarda yapılmıştır.

   • kerem diyor ki:

    zeki admin gerekli açıklamalar sayfalarda yapılmıştır diyeceğine cewap yazsan neolur!!!!

    • adminzfr diyor ki:

     Siz de biraz zeki olup okumaya ne dersiniz? Okuyup anlamak yerine soru sorup kolay yoldan bilgi almaya karşıyım. O kadar lüzümsuz sorular geliyor ki! Hangi birinize cevap yetiştireceğim? Bu zamana kadar cevapladık fakat bundan sonra yok. Bu sorular yüzünden lüzumlu sorulara geç cevap veriliyor.
     Ben Rusya’ya gideceğim ne yapmam gerekir? Rusya da kaç gün kalabilirim? Bunlar lüzumsuz ve boş sorular. Sağar sultan bile duydu Rusya’ya giderken hiçbirşey gerekmediği, 7 iş gününden fazla kalınacaksa registre gerektiğini. Duymasa bile şurayı 2 Dk ayırıp okusa bilgi sahibi olur.
     Kolaya Kaçmayın!

 47. resul diyor ki:

  selam oncelıkle vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkürler benim bi sorum olacak 13.05.2012′ de rusyaya giriş yaptım yaklaşık olarak 70 gündür rusyadadayım çıkış yapmak istiyorum ne yapmam lazım şimdiden çok teşekkürler

  • adminzfr diyor ki:

   Havalimanına gidip çıkış yapacağınızı beyan ediniz. Deporte edilecek, bunun üzerine de büyük ihtimalle giriş yasağı alacaksınız.

 48. can diyor ki:

  Merhaba,

  Eşimle Türkiye de evlendik ve şuanda o orada yaşıyor. oğlumla beraber oraya gitmek istiyoruz… Eğer şartlar uygun olursa orada yaşamak istiyorum…

  1- Turist vizesiyle gidip orada davetiye çıkartıp 3 ay kalabilme şansımız var mıdır? Yoksa biz gelmeden eşimin bize davetiye mi göndermesi gerekiyor…

  2- Bu 3 ay süre zarfında oturum izni için başvuruda bulunabilir miyiz?

  3- Oturum iznine başvurunun yasal süreç dahilinde 6 ayda cevaplanması gerektiği söylendi bana.. Eğer doğruysa 3 ayın sonunda tekrar davetiye çıkartılabiliyor mu? giriş çıkış yapmak zorunda mıyız?

  4 – Orada ev alsam yada iş kursam oturum izni alabilme şansım var mı?

  5- Evliliğimizi Rusya’da onaylatmanın bize getireceği faydalar nelerdir…

  6- eşim türkiye’deyken ikamet tezkeresi ile 1 yıl kalabiliyordu benim de Rusya’da bu şekilde kalabilme şansım varmıdır….

  Şİmdiden size çok teşekkür ederim….

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Öncelikle eşiniz size davetiye gönderecek. Oturum için başvuracaksınız. Gönderdiği davetiye ile 3 ay kalabilirsiniz. Vizeniz bitince çıkış yapmanız gerekecektir. Tekrar davetiye ile vize alıp giriş yapabilirsiniz. bu sürede oturma izniniz onaylanırsa orada kalabilirsiniz.

   En sağlıklı bilgiyi Eşiniz UVİR’den alsın. Kurallar sürekli değişmektedir.

 49. Mehmet diyor ki:

  Merhaba,

  Ben 10 günlüğüne Novosibirske gideceğim ve arkadaşımda kalacağım.Migrasyon formunu uçakta mı yoksa Novosibirskte arkadaşımla birlikte migrasyon ofisinde mi dolduracağız?

  Arkadaşımın gerçek bilgilerini almadım henüz ve herhangi bir otel rezervasyonum yok.

  Teşekkürler

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Turistik olarak geldiğinizi beyan ediniz. Sorarlar ise orada bir otel ismi vermeniz yeterlidir. Migrasyon kartı uçakta veya inince alanda dağıtılır.

 50. Mehmet diyor ki:

  Bu arada sadece 5 iş günü kalacağım(3-12 Ağustos). Nerede kalacağımı sorarlarsa X isimli Y adreste oturan arkadaşımda kalacağım demem yeterlli olur mu?

 51. atilla diyor ki:

  merabalar.. bu sorumu aydınlatırsan admin çokk çokk çok memnun kalacam.. ben 29.12.2012 gidiş 22.01.2013 için st.peterburg dönüş bileti aldım…. yalnız pasaportu hesaba katmadım…. dün pasaportumu 6 aylık aldım… ben daha gitmeme 2 ay var.. 29.12.2012 de pasaportuma 4 ay kalmış olacak havaalanında bundan yana sorun yaşarmıyım.. ne yapmam gerekli lutfen bana yardımcı??? şimdiden teşekkurlerrrrr..

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Normalde 6 Ay’dan fazla süreniz olmalıdır. 4 Ay sorun olur mu? Büyük ihtimalle olmaz. Polisin insiyatifine kalmıştır.

 52. ali diyor ki:

  meraba ben 4 sefer giris cıkıs yaptım hep 30 gune yakın kaldım gırıs cıkıs yaptım fırma yoluyordu vızesız sımdı ben tekrardan gıtmek ıstıyorum arkadasımın yanına 4 sefer gırıs cıkıc yaptıgım ıcın bı sıkıntı olurmu ve orda 30 gunumu uzatıp yada vıza alabılırmıyım eyer arkadasım russa ve benle beraber konsoloso gelırse

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Görünüşe göre kalış sürenizi doldurmuşsunuz ve gözden kaçmış. Farkına varırlarsa kapıdan çevirirler.
   Vize ile gitmeniz gerekmektedir.

 53. serkan diyor ki:

  Merhabalar

  Ben kız arkadaşımın Belarustan yollayacagı 3 aylık misafir davetiyesi ile ilk kez Minsk’e gidecegim. En az 2 ay Minsk’te kalmayı düşünüyorum. Eski pasaportlarımda Schengen ülkeleri Tayland ve Ukrayna vizeleri mevcut. 3 aylık vizede Belarus’tan herhangi bir problem çıkarmı? İstanbul’dan Viyana aktarmalı ve Moskova aktarmalı Minsk’e uygun biletler mevcut yalnız aktarmada Avusturya yada Rusya havaalanlarında polis girişte bir sıkıntı yaratabilirmi?

 54. onur diyor ki:

  merhaba benim sorum su su an moskovadayim buraya 1 senelik viza ile giris yaptim,
  ama 6 ayda ancak 90 gun , islerim geregi burada kalmam lazim

  alternatif ariyorum hangi viza yaptirmaliyim ? yada baska neler yapmaliyim!

  09ekim-09ocak 90 gunum doluyor!

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   3 Ayda bir giriş çıkış yapmanız lazım. Veya işçi vizesi alabilirsiniz. Bu konuda yardımcı olabilirim size. 24.12.2013 Tarihine kadar çıkış yapmadan durabilirsiniz.

   info@vizesizrusya.org adresinden iletişime geçebilirsiniz.

 55. Nuri diyor ki:

  Merhabalar 31. Gunüm cezam ne olacak. FMC Yardimci olabilir mı?acil

 56. mustafa diyor ki:

  iyi gunler.benim imigrasyon kartima Vunukova dan giris yaparken bilgisayarda turistik vize olarak 25.09.2012 giris 23.12.2012 cikis tarihi gorevliler tarafindan basildi 23.12.2012 tarihine kadarda kaldigim otelde registrasyon yapildi.3 ay sure verildigini dusunerek cikis yapmadim .ancak sitenizde okuduguma gore bu sure 1 aymis. soru1)cikista problem yasarmiyim? 2)cikista para cezasi mi odemem gerekir?3)hangi durumlarda DEPORT islemi yapiliyor.DEPORT islemi uygulanmamasi icin ne yapmaliyim?4)havaalaninda mahkeme yada diger islemler icin 1-2 gun alikon durumu olurmu.acilen cevap yazarsaniz sevinirim.tesekkurler

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   İşiniz yaş. Muhtemelen de çıkış yaptınız. Giriş yasağı yemiş olabilirsiniz.

   • mustafa diyor ki:

    29 kasimdaki soruya 17 aralikta isiniz yas demisiniz ,nediyim Allah sizden de razi olsun.

    • adminzfr diyor ki:

     Mustafa Bey tek başımıza bazı şeylere yetişmeye çalışıyoruz. Kimi sorular hemen cevaplanabilirken kimi sorular da istemesek de geç cevaplanabiliyor. Sorunuzu ayrıntılı olarak cevaplamadım ki çıkış yaptığınızı düşündüm. İsterseniz yaşadığınız tecrübeleri buradan aktarın ki aynı problemi yaşayacak kişilere ışık tutsun. ne ile karşılaştınız paylaşırsanız seviniriz.

     • mustafa diyor ki:

      ))) ,oncelikle sunu soyleyim Hala Rusyadayim,cikis yapmadim,durumum bu sayfada yilmazkorkmaz ismiyle yazan arkadasla ayni idi.selametle cikabildigini 2650 ruble ceza odedigini yazmis,ancak ben direk cikmak yerine moskovada vize isi yapan bir firmaya gittim 2 gunde bana cikis vizesi alabileceklerini sure gecmisde olsa problem olmayacagini soylediler,2 gun sonra pasaportumda giris cikis damgasi-yeni registrasyon ve yeni imigrasyon karti ve pasaportumu verdiler,selametle ucabilecegimi soylediler.bilet alip sheremetovaya gittimmm.ama ucamadim .yeni vurulan damgalarin uzerine gecersizdir damgasi vurdular.2000 ruble para cezasini teblig ettiler.tekrar o vizeci arkadasa dondum,2 yol var dedi 1)buyukelcilikden pasaportu kaybetigime dair belge al onlan 4-5 gun icinde ucurabiliriz ,yada 20 gunde size yeni bir 3 aylik biznes vize aliriz 20 gun sonra problemsiz olarak ucabilirsiniz dediler.bu arada yeni calismaya baslayacagim firmanin 3 aylik vize icin davetiyeyi cikartmis durumda,yani 10 gun sure kazanmis durumdayim ama bu vatandas yine girdi cikti damgasi vurduracak ,guvenemiyorum.calisacagim firma elemanlari transit vizeyi deneyelim belki yilmaz korkmaz arkadasim gibi giris yasagi yemeden ucabilirmiyim ona bakacaz.kisacasi tum arkadaslara simdilik tavsiyem su,30 gunu kesinlikle gecirmeyin,bir firmada calisacaksaniz hele turistik vizeyle gel biz sana hemen calisma vizesi aliriz lafina inanmayin.gelismelerden haberdar edicem.sizde yazarsaniz sevinirim..

    • ahmet diyor ki:

     Mustafa Bey,Ayni problemi suan bende yasiyorum ama ulkeden nasil cikis yaptiginizi anlayamadim!!pasaportum kayip deyip konsolosluktan seyehat belgesimi aldiniz? yoksa 20 gun bekleyip 3 aylik ticerat vizesimi aldiniz? cvp verirsenin cok yardimci olmus olucaksiniz..cunki bende suan ne yapsam diye bekliyorum.

     • mustafa diyor ki:

      SONUCTA PASAPORTUM KAYIP DEYIP RUS POLISINDEN SPRAVKA ALDIM,KONSOLOSLUGA GOTURUP YARIM SAATDE GECICI(AYNI PASPORT GORUNTUSUNDE-PEMBE RENKLI)PASAPORT ALDIM,TRANSIT VIZE ICIN YENI FIRMAM 20 GUN UGRASTI,ARAYA YILBASI GIRDI, SONUNDA INANMAYACAKSINIZ HIC BIRSEY YAPMADAN BU PASAPORTLA VUNUKOVAYA BILET ALIP GITTIM,NE TRANZIT VIZE ,REGISTRASYON NEDE IMIGRASYON KARTI SORULMADI VE BEN TURKIYEYE UCTUM.TURKIYEDE 3 AYLIK CALISMA VIZEM ESKI PASAPORTA GORE HAZIRDI,YENI PASAPORTUMU ALDIKDAN SONRA RUS KONSOLOSLUGU DAVETIYE UZERINDEKI ESKI PASAPORT NUMARASINI ,YENI PASAPORT NO ILE DEGISTIREREK VIZEMI YENI PASAPORTA YAPISTIRDI VE YENI PASAPORT VE YENI VIZEYLE TEKRAR VUNUKOVADAN GIRIS YAPTIM ,CALISMAYA BASLADIM,YAKINDA 1 YILLIK COK GIRISLI ISCI VIZEM CIKACAK.KURBAN KESMEM LAZIM AMA SOZ VERDIM))) MECBUR KALMADIKCA DENEMEYIN

 57. baran diyor ki:

  iyi gunler ..ben 09.09.2012 tarihinde rusaya geldim ve simdi 3 ayim doldu 03.12,2012 tarihinde geri donuyorum.. ben 2 ay sonra geri gitmek istiyorum yeni yila girmemiz bize bu sansi veriyormu yoksa belli bi sure beklemem mi gerekiyor yardimci olurmusunuz iyi gunler…

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Burada ilk giriş tarihiniz önemli. Yeni yıla girmeniz prosedürü sıfırlamaz. İlk giriş tarihinizden hesap yapınız.

 58. kuzey diyor ki:

  slmlar admin ben askeri personelim ıkı hafat rusya seyahatı dusunuyorum.Fakat ayriyeten tsk dan da izin almam gerekırmı yoksa dırek pasaportumla ucak biletimi alıp seyahat edebilirmiyim teşekkürler

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   İzin meselesi sizin kurumunuzun iç meselesidir. İzin aldığınız bölümden konuyu teyit ettiriniz.

 59. Nestor diyor ki:

  Merhabalar, ben Ocak basinda rusyaya gidip 2 ay temel seviyede rusça kurs alıp ardından Mart ayında Moğolistan uzerinden trans sibir tren yolu aracılığıyla cine geçmeyi düşünüyorum, kursu St Petersburg’da almayı düşünüyorum, 1 yıl geçerli schengen vizem var, egitim vizesine bas vurmak yerine her 29 gunde bir finlandiya ya da baltık devletlerinden birine giriş bir iki gece kalışla donus yapsam sorun yasarmiyim?
  Yani 29 gun kalış finlandiyaya giriş 1 gun sonra tekrar Rusya’ya donus, 29 gun daha kalış Estonya’ya giriş bir gun sonra tekrar rusyaya donus ve 15 gun ardından Moğolistan’a geçiş, böylece toplamda yaklaşık 75 gun ama aralarla kalmis olacağım, dil kursu ya da ev oda kiralama durumunda hep bir ayı goztmelimiyim, eger 2 aylık ev tutarsam sorun olur mü mesela ?
  Teşekkürler

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba
   Evet, dediğiniz şekilde 30 gün sonunda yakındaki ülkelerden birisine çıkış yaparak vizesiz şekilde uzun süre kalabilirsiniz. Herhangi bir sorun olmaz.
   Ev kiralarken vizenizin süresine bakmazlar. Yalnız dil kursu kayıt yapar mı ondan emin değilim. Genelde kurslar yabancı öğrenci adına davetiye çıkartıyor.

 60. turan diyor ki:

  ben bilet aldim 01.01.2013dönüş31.01.2013sorun olurmu lütfen bana yardım edin

 61. hakan sarıbuğa diyor ki:

  saygılarımla ve teşekur ederım

 62. Utku Karacaoğlu diyor ki:

  kalkış: 08.05.2012 (varış 1gün sonra ) – 20.05.2012 ( geri dönüş) Novosibirsk’e uçak bileti almayı düşünüyorum. (vizesiz, turistik). 09 mayıs Rusya’da zafer bayramı. resmi tatil. Bu süre için register yaptırmam gerekli mi? 4 gün hafta sonu tatili + 1 gün Rusya zafer bayramı var. Kural 7 iş günü mü? normal 7 gün mü?

  • adminzfr diyor ki:

   Kural 7 iş günü.

   Tam sınırda gününüz. Zafer bayramı da var. Biraz karışık. Çok bir para tutmuyor yaptırırsanız iyi olur. Kafanızda soru işareti kalmasın.

 63. Ali Parlak diyor ki:

  Merhabalar Haziran veya Temmuz gibi yaklaşık 7 veya 8 gün için Rusya Novokuznetsk’e gideceğim. THY’nin direk Novokuznetsk uçağı olmadığı için İstanbul’dan Novosibirk, Novosibirk’ten Novokuznetsk’e geçiş yapacağım, bir sorun ile karşılaşır mıyım? Turizm için gideceğim için yanımda 30 bin ruble ile gideceğim bu para havaalında da felan bir sorun yaratır mı? Ne tavsiye edersiniz?

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Herhangi bir sorun çıkmaz. 30 bin ruble yaklaşık 1.000 usd yapıyor. Bu da Rusya için çok bir para değil. Sorun olacağını sanmıyorum.

 64. mustafa diyor ki:

  25.09.2012 de turistik vizeyle giris ve bugun 15.01.2013 nihayet Vunukovada gumrukden gectim hava alaninda ucagi beklerken birami yudumluyorum.eve donuyorum.nasilmi oldu.3 ay 20 gun ,pasaportu kaybettim diyerek polisten evrak aldim,konsolosluktan 1 aylik gecici pasaport verdiler,calstigim firma transit vizeye basburdu ,araya yilbasi tatili girdi 10 gun bekledim ,tatil sonrasi transit vize icin gerekli Vunukova havaalanindan hangi ayin kacinda Rusyaya giris yaptigimin belgesi bir turlu gelmadi,daha dogrusu 2010 yilindaki girisimi bulabildilerki bu tarihden sonrada defalarca giris cikis yaptiydim.derken kanunun bilmem kacinci maddesinde vize almadanda cikilabilecegini kesfettiler.Bilet alip Vunukovaya geldim,sadece gecici pasaport ve bileti verdim,imigrasyon kartimi sordu,pasaporla kaybettim dedim.normal sekilde damgayi vurdular ve gectim.sakin DENEMEYIN ,gununde cikin arkadaslar.gunlerdir cektigim stresi bir ben bir Allah bilir.su an yeni biznes davetiyem var,yeni pasaport alip davetiyeye isletip calismak uzere Rusyaya donucem.planim bu.

  • inal diyor ki:

   merhaba Mustafa Bey

   Moskova vizesiz geldim ve imigrasyon kagıdında 3 ay süre werdiler bende bunu varsayarak kalamaya devam ettim.Registionu nişanlımın ikametgahı üzerine yaptım ve 38 gün oldu.ben sizin yorumlarınızı okudum ve benim amacım burdan deport yemeden çıkış yapmak.Türk konsoloslugunu aradıgımda bana göçmelik ofisine gitmemi ve ceza ödeyip öle çıkış yapmamı söylediler.eger bu şekilde gidersem deport yerim die korkuyorum çünkü yakında evlenecektim.bu yüzden sizin gibi pasaportumu kaybetim diyerek gecici pasaport alıp öle mi çıkış yapsam daha iyi olur?bir şekilde deport yememem lazım? Öneriniz nedir?cevap verirseniz sevinirim
   çok teşekkürler..

  • ahmet diyor ki:

   Yani hic bir vize almadan,sadece seyehat belgesi ile cikis mi yaptiniz?pasaport kontrolde sormadilarmi burda 30 gunden fazla kaldiniz vizesiz cikamazsiniz gibilerinden?birde bu kanunun bilmem kacinci maddesinde kesfettikleri vizesizde cikabilirsin maddesini kim kesfetti?

 65. Mehmet diyor ki:

  Merhabalar, ben Moskova’da 5 günlük bilimsel bir konferansa katılacağım. Süresi çok kısa olduğu için vizesiz giriş yapmak istiyorum. Problemim şu ki kalacağım yer üniversite kampüsü. Kampüsün ismini yazdığımda bunun bir bilimsel konferans olduğunu söyleyip benden vize almamı isterler mi? Pasaportumun süre daha 1 yıl var ve gidiş dönüş biletlerimi aldım. Vize almak için ne yazık ki vaktim kalmadı. Böyle kısa süre bilimsel bir konferansa katılımı da içeren ziyaretlerde vize alınıp alınmadığını da bilmiyorum. Cevabınız için şimdiden çok teşekkürler.

  • adminzfr diyor ki:

   Normalde Davetiye+Vize ile gitmeniz gerekir. Sorarlarsa turistik olarak gezmeye geldiğinizi söylersiniz.

 66. ahmet diyor ki:

  arkadaşlar yenı pasaport aldım bir defa kullanacağım dıye 6 aylık aldım.gecerlılık 10 may-10 kasım 2013 ve 24 mayıs gidiş 27 mayıs dönüş biletim var yaklaşık 5,5 ay geçerlilik süresi kalıyor.admın kardesım bı yorum yazarsan sevınırım.Sıkıntı olurmu dersın?

  Teşekkürler

 67. ahmet diyor ki:

  teşekkürler.Rahatladım:)

 68. Hasan diyor ki:

  Merhaba,
  ben Almanya’da yasiyorum. Burdan direkt olarak Moskova’ya gitmeyi planliyorum. Rusya alman vatandaslarina vize uygulamakta, bu durum benim icin sorun olmaz diye düsünüyorum. 4 gün kalmayi planliyorum. Migration Kart gerekmekte midir? Nerden bulunabilinir, burda kimse bu karti bilmiyor. 2. bir ihtimal ise, hem Moskova’ya hem de St. Petersburg’a gitmek, 1 hafta kalmak. Kalacagim yerin hostel olmasi sorun cikarir mi?
  Tesekkürler

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba
   Ana sayfada sağ tarafta “Genel Bilgiler” Başlığı Altında “Migrasyon Kartı”linkini tıklasaydınız kolay yoldan bilgi sahibi olabilirdiniz.

 69. özlem diyor ki:

  ben türkiye de yaşıyorum annem ve babam ayrı annemin yanında türkiyede kalıyorum babamın yanına gitmek istiyorum en fazla kaç gün kalablrm ?

 70. alihan diyor ki:

  admin kardesim….rusya ya vizesiz turist olarak giris yaptim…ve 1 yila yakin bir zamandir hala burada yasamaktayim…Turkiye ye geri donusumde Rusya devleti olarak yasal ceza islemi nedir… ben cikis yapacagim zaman hangi prosuduru izlemem gerekir… st.petersburga yasamaktayim…

  • adminzfr diyor ki:

   Süresiz giriş yasağı alabilirsiniz. Çıkış vizesi yaptırmanız gerekmektedir. Hemen çıkma durumu olmayabilir. mahkemeye çıkabilirsiniz. bu tür işlemler 1-2 hafta sürüyor sanırım. kesin bilgim yok, daha önceki yorumlarda bu konuda tecrübeler paylaşılmıştı, onlara bir göz atın isterseniz.

 71. ozkan diyor ki:

  merhaba ben moskovada calisiyorym 12-07-2013 tarihinde turist olarak giris ysptim ve bu boyle 3 sefer devam etti yani 90 gynu 16-10-2013. tarihinde doluyor tekrar turist olarak gelsem deport yermiyim ve yersem bana soyluyorlarmi arkadasim 180sinirinda 130 gun kalfi cikista bir problem cikmamis

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Bu durum belirsiz. İlk başlarda problem çıkmıyor gibi gözükse de ilerleyen zamanlarda gün aşımı yaptığınız tesbit edilip giriş yasağı yeme ihtimaliniz vardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BizStudio by Sketch Themes