Rusya Vizesi

Bu zamana kadar hep vizesiz geçişlerden bahsettik. Ya vizeli geçişler? Uzun Süreli kalışlar?

16 Nisan’dan itibaren 30 Gün süreye kadar vizesiz kalabilmek mümkün. 30 günü aşan seyahatlerde ise vize şartı eskisi gibi devam etmektedir. Öncelikle vize türlerine bir göz atalım.

Misafir Vizesi / Özel Ziyaret

Rus vatandaşlarının davet etme hakkı olduğu bir vize türüdür. Genellikle 3 Ay tek giriş veya Çift giriş şeklinde verilir. Eğer bir kişinin yanına (Tanıdık, Kız Arkadaş v.b.)  misafir olarak gitmek istiyorsanız ve uzun süre kalacaksanız bu vize türünü tercih etmenizde fayda vardır.

Ticari Vize

İşadamlarının en çok tercih etmesi gereken vize türüdür. Tek giriş- çıkışlı, çift giriş-çıkışlı, çok giriş-çıkışlı olmak üzere kategorileri vardır.Tek ve çift giriş- çıkışlılar 1 aylık ya da 3 aylık olabilirler, çok giriş-çıkışlılar 6 aylık ve 1 yıllık olabilir sadece.

Teknik Vize

Teknik bir çalışma için ziyaret yapılacaksa (montaj, kurulum v.b.) tercih edilmesi gereken vize türüdür. 3 Aylık tek giriş, çift giriş ve yıllık çok girişli olarak alınabilir.

Çalışma Vizesi

Rusya’da çalışma ve oturma izni verir.  Rusya’da şirketi olup da çalışanlar şirketlerinin üzerinden, yine şirket çalışanları çalıştıkları şirket üzerinden, inşaat şirketleri de projelerini imzaladıkları şirketleri üzerinden her çalışanı için çalışma izni almak zorundadırlar, bu vize türünü tercih etmelidirler.

Yukarıdaki bilgileri özetleyecek olursak;

 • Ticari ve Teknik Vizeler
  • 1 Ay Tek Giriş
  • 3 Ay Tek Giriş
  • 3 Ay Çift Giriş
  • 6 Ay Çok Girişli
  • Yıllık Çok Girişli

Sonuç olarak uzun süreli kalacaksanız yukarıdaki vize türlerinden birisi ile giriş yapmak gerekmektedir.

ÖNEMLİ AÇIKLAMA: Yabancıların Rusya’ya giriş ve çıkışını düzenleyen yeni kanuna göre, bir yabancı çok giriş- çıkışlı vizesi olsa bile her 180 gün içerisinde maksimum 90 gün Rusya Federasyonu’nda kalabilir. Örneğin kişinin Yıllık çok giriş çıkışlı vizesi varsa tek seferde en fazla 90 gün kalabilir. 90 gün sonunda çıkış yapmak zorundadır. Rusya’da bir yıl içinde kalış süresi 180 günü geçemez. Ayrıca 3.’üncü ülkede bulunan bir yabancı 3.üncü ülkede oturma izni ya da çalışma izni olmaksızın Rusya Konsolosluklarından vize alamazlar.

 

Comments

 1. zafer canbaz diyor ki:

  rusya dan gelecek olan kayınvalidem girişte her hangi bir ödeme yapacakmı geliş süresi 20 gün

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Yabancılara uygulanan prosedürleri tam olarak emin değilim ama ödemiyorlar diye biliyorum.
   Herhangi bir ödeme yapmayacaklardır.

 2. mustafa diyor ki:

  Çalışma vizesi nasıl alabiliriz? Ücreti nedir nerden öğrenebiliriz

  • adminzfr diyor ki:

   Moskovada +7 495 921 37 22 Numaralı telefonda orhan bey var. Çalışma vizeleri hakkında bilgi alabilirsiniz.

 3. HAKAN diyor ki:

  selamlar hakan ben ben rusyada çalışmak istiyorum ama orda bir şirket vasıtasıyla işe başlamak üzereyim ama sorunum eşim özbekistan vatandaşı ama resmi işlemler başlamadı oranın hükümeti engel çıkardı türkiyeden deport oldu ama yüz kızartıcı sebeb yok sadece vize ihlali özbekistan uyruklu vatandaşlara rusyada vize yok serbest miş ben eşimle orda kalabılırmıyım

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Rusyanın diğer ülke vatandaşlarına uyguladığı vize rejimi konusunda bilgimiz yok maalesef. Sizi yanlış yönlendirmek istemem. Rusya da kalan bir özbek vatandaşından en sağlıklı bilgiyi alabilirsiniz veya Rusya Dışişleri Bakanlığının resmi internet sayfasını ziyaret edebilirsiniz.

 4. Emre diyor ki:

  Yukarıdaki “Önemli açıklama” bölümü ile ilgili bir sorumuz var, yardımcı olaiblirseniz sevinirim.

  “Örneğin kişinin yıllık çok giriş çıkışlı vizesi varsa tek seferde en fazla 90 gün kalabilir.90 gün sonunda çıkış yapmak zorundadır. Rusya’da bir yıl içerisinde kalış süresi 180 günü geçemez.” yazılmış.

  Bir üst paragrafta da ” bir yabancı çok giriş-çıkışlı vizesi olsa bile her 180 gün içerisinde maksimum 90 gün Rusya Federasyonu’unda kalabilir.” yazılmış.

  Sorum şudur; çok giriş çıkışlı ticari vize ile 90 gün kalış yaptıktan, sonra örneğin bir kaç gün Rusya dışında bulunup tekrar giriş yapılabilir mi, bu duruma ilk yazdığım paragraf müsade ediyor (bir yıl içerisinde 180 gün dolmadı ve kesintisiz de 90 gün aşılmadı), ancak ikincisi müsade etmiyor gibi anlaşılıyor (180 gün içerisinde kesintili olarak 90 gün aşılmış oluyor).

  Aydınlatabilirseniz sevinirim. Saygılar

 5. adminzfr diyor ki:

  Merhaba

  Bu kural çok karmaşık, uygulanabilirlik konusunda da sıkıntı vardır. Asıl kural 90 Gün orada 90 gün burada şeklindedir. Genel olarak yolcular 90 gün kalıyor, Giriş-çıkış yapıyor, tekrar 90 gün daha kalıp vize yenilemektedirler. Aynı gün giriş-çıkış uygun oluyor.

 6. Rıdvan diyor ki:

  Rusya’dan gelecek biri Türkiye’de kesintisiz kaç gün kalabilir ?
  dil eğitimi için Türkiyede na kadar süre kalınabilir ve nasıl bir işlem yapılması gerekiyor ?

  teşekkürler

  • adminzfr diyor ki:

   30 gün kalabilir. Diğer prosedürleri dışişleri bakanlığı veya emniyet yabancılar şubeden öğrenebilirsiniz.

 7. Nalan diyor ki:

  Merhaba,

  Sosyal sorumluluk projesi için Aiesec ile 60 günlük Krasnodar’a gideceğim. Bir nevi staj programı fakat hiçbir ucret almayacağım. vize almak için rusya dış işleri bakanlığından davetiye istediler fakat süreç çok uzun, bu süreci beklersem geç kalıyorum. Aiesec’in bana imzalı davetiye göndermesi yeterli olmuyor mu?

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Rus makamlarından uzun süreli vize alabilmeniz için orjinal davetiyeye ihtiyacınız vardır. Aisec’in hazırladığı davet mektubu işe yaramaz. Ne zaman gitmeyi düşünüyorsunuz?

  • caner diyor ki:

   su an nalanla ayni durumdayim, aiesec ile 45 gunlugune gidecegim yesil pasaportum var 30 gun sonunda giris cikis yapmak guvenilir olur mu merak ediyorum

   • adminzfr diyor ki:

    Normalde amacı dışında ziyaret gerçekleştiriyorsunuz. Davetiye yetişmeyecekse başka çareniz yok. Veya gitmeyeceksiniz. Karar sizde.

 8. nalan diyor ki:

  15 Temmuz’da orada olmam gerekiyordu normal şartlarda fakat evraklarımı ancak bugun Dış İşlerine teslim edebileceklerdi. 3 hafta sürüyormuş çıkması ve kargo süresiyle birlikte beni geciktiriyor. En yakın sınırdan giriş çıkış yapmamı tavsiye edenler oldu ama bu fikrin güvenirliğinden emin olamadım.

 9. karalı diyor ki:

  ben evli bir türküm.sevdigim kadında rusyada evli bir kadın.ben onunla evlenmek istiyorum.ben boşanmada rusyaya gitsem sevdigim kadınla evlenebilirmiyim

  • adminzfr diyor ki:

   Maalesef evlenemezsiniz. Orada evlenmek için Türkiye’de bekar olduğunuza dair evrak isteyecekler. Bu evrak Noter onaylı ve Apostilli olacaktır.

 10. MTNYLMZ diyor ki:

  bu evlilik evraklarını vs Türkiyedeki noter demi yaptıracaz yoksa Rusyadaki noterdemi?

 11. ilhan diyor ki:

  Merhaba adim ilhan turk vadandasiyim rus vatandasiyla ortaklasa gida uzerine imalat kurduk ve sirket ortagimin adina benim icin hangi vize turunu secersem uygun. Ve vize icin nereye bas vurmam gerekir yardimci olursaniz sevinirim, tesekkurler.

  • adminzfr diyor ki:

   Resmi olarak şirkete ortak olduysanız adınıza davetiye çıkacaktır. Eğer buna başvurmadıysanız Uvir’den bu işlemleri yaptırmanız gerekmektedir. Bu konuda takip yapan kuruluşlar vardır. Aşağıdaki şirketi önerebilirim. Destek alabilirsiniz. Türkçe, inilizce, destek de alabilirsiniz.
   Attida Travel
   +7 495 921 37 22

 12. fatih diyor ki:

  merhaba ben rusyaya 30 günlük vizesiz musafir olarak gitmeyi düşünüyorum ve ben rusyadayken iş bulursam hemen calışma izni veya vize alabiliyormuyum daha fazla rusyada kalmam icin. lütfen cevap

  • adminzfr diyor ki:

   30 Gün Vizesiz misafir olarak gidemezsiniz. Onun için Misafir Vizesi Almanız lazım.
   30 Gün Turistik olarak Vizesiz kalabilirsiniz. Çalışma izinleri farklı konular. Çalışma izniniz çıktıktan sonra Türkiye’ye dönüp vize almanız gerekmektedir.

 13. Ahmet EKER diyor ki:

  Selam.. Yeşil pasaport sahibiyim. 2010 yılında Almanyaya giriş yaptım, 3 ay 4 gün kaldım. Almanyadan Türkiye ye Uçağa giderken (bineceğim sırada) Alman polisi , pasaportu tekrar inceledi ve 4 gün Almanyada fazla kalmış sınız diyerek, muamele (işlem) yaptı ve pasaportuma Almanyaya -süresiz- giriş damgası vurdu. Şimdi ben, Bulgaristana veya Romanyaya veya Rusya ya gitmek istiyorum, Bu yerlere gidebilir miyim.. bir esneklik var mı… Kayseriden selamlar..

 14. Aziz Girgin diyor ki:

  Merhaba!
  Ben suanda rusyadayim 30 gunluk vize ile giris yapmistim ve suanda evlendim…bu arada vize surem bitti..simdi ne yapmaliyim…cikis vizesi nasil alabilirim…ucak biletimni alsam…cikis yaparken vize surem bittigi icin beni gozaltina alirbilirler mi…boyle bi durumda ucak biletim yanar mi?…Neler yapmam gerek, nerden baslamam gerek…lutfen yardimlarinizi bekliyorum.

  • adminzfr diyor ki:

   Öncelikle sizi 2 defa uyarmama rağmen yine de çıkış yapmayıp süreyi aşmışsınız. Bunun sonucunda Rusya GİRİŞ YASAĞI alacaksınız.

   Boşuna bilet almayın. Pasaportunuzu alın Havaalanına gidin. Süreyi Aştığınızı belirtin. Sizi önce mahkemeye sevkedecek. 7-15 gün arasında sonuçlanır. Bunun sonucunda elinize deporte kağıdı verip gönderirler. Tabi Yasakla Beraber.

   • Aziz Girgin diyor ki:

    Evet haklisiniz beni uyardiniz.Herseyden once size teskkur ederim bilgileriniz icin.Bu konuda gelismeleri.buraya yazacagim.Benim durumuma isteyerek yada istemiyerek dusen arkadaslari bilgilendirmek acisindan.

    • Aziz Girgin diyor ki:

     Rusyada vize suresini geciren arkadaslar!
     Ben Rusyada vize suremi 2 ay gecirdim…Turkiyeye donmek icin ilk yapmaniz gereken sey….kesinlikle ucak biletinizi almayin….register yaptirdirdiysaniz eger registir yaptirdiginiz yerde (varsa) OФМС ye basvurmaniz gerek….bu bizim dilimizde gocmen burosunu demek eger yoksa direk havaalnanina gidiyorsunuz orada polis sizi yonlendiriyor….hangisini yaparsaniz yapin sizi sorgulamaya aliyorlar….bir polis memuru sizi sorguluyor herseyi soruyorlar bazen ingilica cogu zaman rusca anlayabilirsen anla…bana hangi okul mezunusun…ne is yapiyorsun…neden vize suresni gecirdin diye sordular…benim esim rus oldugu icin o bize yardim etti ve simdi 1 yada 2 gun bekliyorsunuz daha fazla bekliyen varmi bilmiyorum ama ben 2 gun kadar islemlerim surdu…3 gun vize verdiler yarin gidip vizemi alacagim sonra ucak biletini alip donecegim….tavsiyem ne olursa olsun vize suresini asmayin arkadaslar burasi kucuk bir kasaba ben cok sorun yasamadim ama sanirim moskoada felan degisik uygulamalar vardir.Ha buarada para cezasi verdim 2000 ruble.Bankaya yatiriyorsunuz islemler bittikten sonra….Hepinize iyi gunler dilerim…Adminzfr sanada tesekkurler!

 15. harun şen diyor ki:

  eşim rus vatandaşı 5 aylık oğlumuz var (türk vatandaşı).bebeğe pasaport çıkarttırıcam.annesiyle rusyaya gittiğinde sınırda 2 aylık vize verirlermi?teşekkürler.

 16. filiz diyor ki:

  merhaba,

  birsey sormak istiyorum. pasaportumu 2000 yılında almıstım. simdi ise bu pasaport 2015 kadar gecerli. giriste problem yasarmıyım? soyleki bana pasaportunuz 10 seneden eski ise giremezsiniz dendi. ancak bitis suresi 2015.

  tesekurler

 17. Mustafa diyor ki:

  Merhaba

  Ben 2012 yaz sezonunda tanıştıgım bir rus bayanla 13.01.2013 tarihinde evlilik yaptım
  bu sürec icerisinde ben onu cok kez ziyarete gittim vizesis olarak her gitmemde 1 ay kaldım
  ve o da beni ziyarete geldi cok kez her sey güzeldi ve evlendik
  evliligi moskova da yaptık
  ama ben orda evliligimi bildirmedim oradaki türk konsolosluguna
  şimdi ben türkiyede yim bu evliligi burda nufus dairesine bildiricem
  burdaki nufus dairesindeki memura anlattım o da bana söyledi burda yapabilirsin bildirimi ve rusya ya gittiginde de turk konsolosluguna bildirim yapmana gerek yok dedi BU DOGRU MU?
  ve ben simdi vize ile gitmek istiyorum eşimin yanına ama sürekli girişlerden ve cıkışlardan bıktım artık
  bunun için hangi yolu izlemem gerekiyor?
  hangi vizeyi almam gerekiyor?
  uzun süreli ve orada basvuracagım otuma izni icin ama bu oturum izni 6 ay icinde cevaplanıyor
  bu 6 ay ya da daha fazla vize var mı orada kalabileceğim?
  azda olsa yardımcı olursanız teşekkürler

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Evlilik işlemleri hakkında maalesef bilgim yok. Vize sorunuz için, 1 yıl çok girişli vize var. Bu vizeyi aldıktan sonra istediğiniz kadar giriş çıkış yapabilirsiniz. Yalnız tek seferde 90 gün kalabilirsiniz. Çıkış yapıp peşinden bir 90 gün daha kalabilirsiniz. Bu vizeleri yapan firmalar var. 0545 320 77 67 Numaralı hattan vize bölümünden bilgi alabilirsiniz.

 18. halil diyor ki:

  merhaba admin bey size bir sorum olacak ben su anda rusyadayım 3 ayım dolmak üzere ve ben burda bir rus vatandası kız arkadasımla evlenmeye karar verdik ve moskovada yasamayı düsünüyoruz 180 gün içinde 90 gün kuralı var ben evlilik için tekrar buraya gelmek zorundayım 90 gün türkiyede beklemek zorundamıyım yoksa vize alıp tekrar gelebilirmiyim

 19. sabri diyor ki:

  merhabalar.
  ismim sabri sureklı rusyaya ıs amaçlı gıden bırsıyım tabı sırket tarafından ben kalma suresını 90 gun bılıyordum ama 30 gunmus malasef vızemın bıttıgını soledıler ve 200 ruble ceza odedım sonra mahkemeye sevk ettıler orada ıfada aldılar 5000 rublede orda ceza odedım çıkıs ıznı verdıler kendı bıletımle dondum sımdı ben 5 yıl boyunca rusyaya gıremeyecekmıyım yada paralı ozel vıze seklı falan varmı? tekrar donmek ıcın ne yapmam gerekıyo lutfen bana bı yol gosterımn tel burda 0530118 47 41

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   5 Yıl giriş yasağınız olduğunu beyan ettiler mi size?

   • ramazan diyor ki:

    merhaba admin bey ben 30 gunluk turist vizesi ile rusya ya geldim 30.08.2013 tarihinde fakat yasadigim aksilikten dolayi vize gunum 1 ay gecti ve suan hala rusyadayim ama benim anlamadigim bi nokta var ben surekli rusyaya giris cikis yaptim ve her girisimde bana verilen migrasyon kartinda solt alt kosede ne kadar kalabilcegimin suresi var ve orda hep 1 ay yazardi ve bende surekli zamaninda cikis yapardim ama bu en son girisimde yasanilan aksilik yuzunden cikamadim ve migrasyon kartindada 30.08.2013 – 27.11.2013 bu tarihler yaziyo yani anliycaginiz 3 ay yaziyodu acaba bu beni kurtarabilirmi vize ihlalinden yada hatami yapmislar? birde vize ihlalinden mahkemeye cikarsam kendimi savunma firsatim oluyomu giris yasagi almamam icin lutfen yardimci olun acil.

    • adminzfr diyor ki:

     Merhaba

     Migrasyon kartına o tarih yazılabiliyor fakat sizin çıkmanız gereken süre bellidir, 30 Gün.
     Kurallar belli savunabileceğiniz bir durum yoktur. Mücbir sebepler haricinde vize süresinin aşımı kabul edilmemektedir.

 20. cuneyt diyor ki:

  merhaba benim 1 yillik vizem var 90 gun dolmak uzere rusyadayim ve cikis giris yapmak istiyorum giriste beni birakirlarmi veya gerimi gonderirler? merak ediyorum , veye 30 gun vizesiz yasaya bilirmiyim , geri gonderirlerse hizli vize nerden cikarta bilirim ,cunku benim vize cikartigim firma 3 aylik vizeyi 15 gunden asagi cikartmiyor daha az bir sure icerisinde vize yapan biyer varsa telefonunu yazarsaniz sevinirim tesekurler.

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   1 Yıllık vizeniz varsa 90 gün doldurduysanız çıkış-giriş yapıp bir 90 gün daha kalabilirsiniz.
   Davetiye ile ilgili bilgi almak isterseniz de aşağıdaki numarayı arayabilirsiniz.

   Yedikıta Turizm
   0212 320 77 67
   0545 320 77 67

 21. Ahmet diyor ki:

  Merhaba, Ben 10 senedir bir rus bayan ile evliyim. Suan esim rusyada bende 20 aralık 2015 de 1 ayligina yanina gideceğim sonrada beraber donecegiz. TV de izledim gidenlere zorluk cikartiyorlarmis. cok önceden biletimide almistim. sorunsuz nasil gidebilirim? gidebilsemde 17 ocakta donecegim fakat 1 ocakta vizesiz rejim kalkıyor dediler. dönüşte zorluk cikarmi?

  • Admin diyor ki:

   Merhaba

   Vizesiz girenlerin vizesiz hakkı normalde devam eder. Zorluk çıkartacaklarını sanmıyorum. Giderken yanınızda dönüş bileti ve otel belgesi olmasında fayda vardır.

 22. selim diyor ki:

  Merhaba ocak ayinda moskovaya gitmeye niyetim var , vize almada giriste sorun yasar miyim ?

  • Admin diyor ki:

   Merhaba

   Vize almanız gerekmektedir. 31 Aralığa kadar giriş yaparsanız vize almanıza gerek yoktur.

 23. Pelin diyor ki:

  MerhabA,
  Esim rusyada calisiyor. Ben de trde calisiyorum diye oturma vizesine basvurmamistik. Gecen ay 1 haftaligina yanina gittim turist vizesi ile. 17aralikta da 1haftaligina yine turist vizesi ile gidecegim. Giriste bi sorunla karsilasmamak icin biletimi 1hfta sonrasina aldim. Giris yapmama izin verirlerse biletimi 8ocakla degistirsem bir problem yasar miyim? Oturum icin evraklarimi oraya goturecegim, ne kadar surede cikar ya da bu gergin durum nedeniyle cikmayabilir mi? Tesekkurler.

  • Admin diyor ki:

   Merhaba

   Bileti değiştirirseniz sorun yaşamazsınız. 17 Aralık girişiniz varsa 15 Ocağa kadar çıkış yapabilirsiniz.

 24. selim diyor ki:

  Vize başvurusunda herhangi zorluk çıkartırlar mi su an ?

 25. selim diyor ki:

  Yılbaşı tatilinden sonra turistik ler derken ? Ocaktan sonra sadce turist olarak mi gidile bilecek ? Yoksa .. teşekkür ler

  • Admin diyor ki:

   Ticari davetiyeniz var ise Ticari olarak gidebilirsiniz. Şu an en hızlı vize alımı Turistik gibi gözüküyor.

 26. Mahmut diyor ki:

  Merhabalar benim bir yillik vizem vardi calişiyordum. Türkiye arasinda kriz yuzunden ülkedeki ciktim benim vizem bitme tarihi 7/8/2016 bu tarih ben yeniden bu vizeyle giriş yapip calişa bilirmisin calişma Iznim var yeni den ayni vize gecerlimi calisma iznim gecerlimi onu ogrenmek istiyorum herseyi cok tesekkurler

  • Admin diyor ki:

   Merhaba

   Çalışma izninizi iptal etmedilerse giriş yapabilirsiniz sıkıntı olmaz. Çalışma izninizin olduğu firma faaliyetine devam ediyor mu? Registre yaparken sorun çıkarabilirler.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BizStudio by Sketch Themes