Vizesiz Geçişler Başladı…

Cuma akşamı 00:00 dan itibaren Rusya Vizesi kaldırılmıştır ve vizesiz geçişler sorunsuz olarak başlamıştır. Şimdilik Rusya Otelleri ile ilgili rezervasyon sorulmuyor. http://www.vizesizrusya.org/?p=34 Bu hususlara dikkat etmekte fayda var.

Comments

 1. melih diyor ki:

  en son verdiğiniz bilgilerde bir değişiklik var mı? bir de immigration kartına turistik yerine private seçeneğini işaretlersek bir sorun olur mu?

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba. Bilgilerde herhangi bir değişiklik yoktur.
   Vize Muafiyetinde “Turistik” diye bir ibare bulunmamaktadır. Şoförler de vizesiz geçişten faydalanmaktadır. Bu yüzden “Private” seçeneğinin sorun olacağını düşünmüyorum.

 2. melih diyor ki:

  benim durumum da burdaki diğer kişiler gibi aslında. rusya’ya gidecem 1 haftalığına ama orda bir arkadaşın yanında kalacam. immigration karta ne yazsam diye düşünüyorum. çünkü turistik yazarsam orda otel ismi de var. oraya yazacak bişe yok. herhangi bi tane yazsam bu sefer rezervasyon ister falan, al başına belayı. bir de krasnodar’a girerken farklı herhangi bişeye dikkat etmek gerekir mi?

 3. mustafa diyor ki:

  slm.rusydan 2 hafta oldu dondum.davetiyeyle gitmistim ve simdi tekrar vizesiz 30 gunlugune gitmek istiyom .giriste sorun yasarmiyim?hani 2 hafta oldu ulkeden cikali?

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Vizesiz girişte sorun yaşamazsınız, vizesiz giriş şartları farklı bir prosedür.
   Vizesiz hakkınız baştan başlamış oluyor. Vize ile yaptığınız girişler dikkate alınmamaktadır.

 4. adil diyor ki:

  merhaba , ben rusya belgoroda 2 haftalık gitmeyi düşünüyorum ve orada birisinin yanında kalacağım dolayısıyla otel rezervasyon olayı yok. peki migrasyon kartında ya da girişte bu sorun olur mu .İkincisi krasnodar üzerinden gitmeyi düşünüyorum krasnodar havaalanından çıktıktan sonra tren vs de sorun vs çıkar mı ?

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba. otel rezervasyon şartı yoktur ama Registrenizi Mutlaka yaptırınız. Aksi taktirde Çıkışta Sorun yaşarsınız.

 5. burcu diyor ki:

  merhaba; ben rusyaya 5 temmuzda gideceğim dönüş biletim de 17 ağustosa kesildi. yani kalacağım süre 40 gün yapıyor. biletimi daha önce almıştım vize başvurumu yaptım ama 5 temmuza yetişmeyecek. ben de rusyaya vizesiz giriş yapıp 3 hafta sonra kazakistana giriş çıkış yapsam bikaç günlüğüne vizesiz giriş hakkım tekrar doağr mı. bunu rus konsoloslğuna sorduk bu mümkün hatta gün içinde bile kazakistana giriş çıkış yapsanız olur dediler. ama yine de soru işaretlerim var yardımcı olursanız çok sevinirim. şimdiden teşekkürler

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba.
   Yukarıda anlattığınız şekilde mümkündür. Sınırdan çıkış yapmanız durumunda bir sonraki hakkınız tekrar doğar. Konsolosluğun da belirttiği gibi aynı gün bile dönüş yapabilirsiniz.

   İyi Yolculuklar

 6. peja16 diyor ki:

  merhabalar,
  ben rusyaya daha önce 4 kere turistik vizeyle gittim. hep arkadaşımda kalmama rağmen turlar vasıtasıyla voucherla gittim.Girişte bana voucher ı daha hiç sormadılar. ancak şindi vizesiz olunca biraz kafam karıştı. Ben bu registrasyon işlemini hiç gerçekleştirmedim.karakola gitmek zorunda mıyım? yoksa yine bi voucher ayarlatsam sıkıntı olur mu?bi de bu registrasyon işlemi çıkışta mı sorun oluyor sadece girişle bir alakası yok değil mi?ilk defa registrasyon işini duyuyorum o yüzden merak ettim.şimdiden çok teşekkürler.

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   7 günden fazla kalacaksanız registrasyon yaptırmak zorundasınız. Voucher’in registrasyonla alakası yoktur. Registrasyon çıkışta sorulur.Registrasyon yapmadıysanız idari para cezası alırsınız. Daha once yaptırmadıysanız gözden kaçmış olabilir. Veya 4 seferde yaptırmadığınız registrasyonlar sistemde birikir ve giriş yasağı bile alabilirsiniz.

   • peja16 diyor ki:

    çok teşekkür ediyorum.son bir şey soracağım peki yanımda voucher götürmezsem bir sıkıntı olmaz değil mi? daha önce hiç sormadılar ama bu sefer vizesiz olunca merak ettim ondan soruyorum.Tekrar çok teşekkür ediyorum.

 7. nafo diyor ki:

  merhaba, benim pasaportum eski ve süresi 5 ay sonra doluyor. Ağustos ayında Rusya’ya gitmek istiyorum . Pasaportum sorun olur mu girişte ve çıkışta?

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba.

   Pasaportunuzu değiştirmede fayda var. Vaktiniz var hiç riske atmayın.
   Şu an 5 Ay süreniz yolculuk yapacağınız zaman 4 aya düşecek.

 8. mustafa diyor ki:

  Merhaba,
  2 sorum var:
  1)9.7 gidiş-16.7 dönüş
  7 gece 8 gün registry yapmak gerekli midir?

  2)Pasaport kontrolde turist olduğumuzu nasıl ispatlayacağız. Polis iş adamı olduğumuza kanaat getirirse vize de yok ne olacak?

  Teşekkürler,

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba
   1.Belirttiğiniz Tarihler için Registre gerekli değildir.
   2. Polis sizin beyanınıza göre hareket eder. İş Adamı olduğunuzu ispatlamakla uğraşmaz. Elinizde numune, katalok, kartela v.b iş amaçlı malzeme varsa durum farklılaşır.

 9. ali diyor ki:

  merhaba benim sorum dolaylı olarak rusyayla alakalı olacak.ben rusya belgoroda gitmeyi düşünüyorum bunun için ukrayna vizesi alıp kharkivden geçmeyi düşünüyorum rusyada 2 hafta kaldıktan sonra çıkışı ukraynadan yapacağım
  ,acaba ukrayna vizesiyle ukraynaya tek giriş hakkına mı sahibim yani aldığım turistik vizenin 2 giriş çıkışlımı olması gerekiyor?

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Ukrayna vizenizin çift girişli olması gerekmektedir.
   Ukrayna vizenizi alırken çift girişli almalısınız.

 10. fatih diyor ki:

  merhaba benim sorum ramazan bayramında rusyaya gitmeyi planlıyoruz ama oteli orda bulmayı spontane rusyada gezmeci planlıyoruz .rezervasyonsuz olması sıkıntı yatatırmı?

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Herhangi bir sıkıntı oluşturmaz. Migrasyon kartına herhangi bir otel adı yazabilirsiniz.

 11. aslı diyor ki:

  rusyaya girişte gidiş dönüş biletinin alınmış olması gerekiyor mu?
  ben bir arkadaşımın yanında bir ay kalacağım onun için onun için immigration kartına turistik kısmını mı işaretlemeliyim ve kalacağım yer olarak sadece ev adresi versem olur mu?
  şimdiden teşekkür ederim

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba
   Migrasyon kartında Turistik Bölümünü işaretleyiniz, Herhangi bir otel ismi veya ev adresini yazabilirsiniz. (Otel yazmakta fayda vardır)
   Sorarlarsa Turistik Olarak Gezmeye Geldiğinizi belirtiniz.

   • aslı diyor ki:

    otel adı yazdığımızda bi problem çıkmaz mı..rezervasyonla ilgili herhangi bi belge sormazlar mı
    bişey daha sormuştum..sanırım atladınız.. bilet gidiş dönüş olmak zorunda mı çünkü ne kadar kalacağım belli değil

    • adminzfr diyor ki:

     Evet sorunuzu atlamışım. Gidiş-Dönüş bilet mecburiyetiniz vardır. Otel sormuyorlar. Sorsalar bile online rezervasyon yaptığınızı çıktı almadığını belirtebilirsiniz.

 12. uskale35 diyor ki:

  Merhaba ,

  Benim vizesiz turistik girişle ilgili bir kaç sorum olacak;
  1) 23.07 giriş 30.07 çıkış biletlerimi aldım, Regis. gerekli midir?

  2)Girerken yukarıda bahsedilen voucher veya migrasyon kartları nedir? Nereden temin edilebilir? THY ‘da uçak için de dağıtımı da oluyordur sanırım?

  Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler,

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba
   Belirttiğiniz Tarihler için registre gerekmemektedir.

   Voucher Otel rezervasyon kağıdıdır. Bir otele rezervasyon yaptırdığınızda size voucher verirler.
   Migrasyon kartını uçakta dağıtıyorlar. Uçakta dağıtım olmazsa inince doldurabilirsiniz.

 13. mehmet diyor ki:

  merhaba,

  registrasyon dan kastettiğiniz nedir acaba? girişte bir form mu doldurmamız gerekli?

  ben 17 sin de gidicem 24 te dönüyorum bu süre için herhangi bir form doldurmama gerek var mı? bir diğer sorum ise bu sürenin bir kısmını volgogradda bır yakınımın yanında geçircem geri kalan kısmını moskovada geçirmeyi düşünüyorum. moskova için otel rezervasyonu almam şart mı? oraya gittiğimde halletmeyi düşünüyorum çünkü. kısaca bir problem teşkil eder mi bu durum? vizesiz giriş cıkışta pratikte bir sorun yaşanıyor mu?

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Migrasyon kartını doldurmanız gerekmektedir. Otel rezervasyonu şart değil. Belirttiğiniz tarihlere registre gerekli değildir.
   Şu an vizesiz geçişlerde sıkıntı çıkmamaktadır.

   • Burak diyor ki:

    Merhaba;

    ben Moskovaya gideceğim. beni arkadaşım havaalanından alıp moskova ve çevresini gezeceğiz. Tula ve moskovada onun evinde konaklayacağız. otel rezervasyonu gerekmiyor demişsiniz. migrasyon kartta kalacağımız yer kısmına bir otel ismi yazın, rezervasyon belgesi sorarlarsa da online olarak yaptım diye cevap verebileceğimizi belirtmişsiniz. sizce ben bu bölüme sallama bir otel ismi mi yazayım? ya da kalacağım evin adresini mi? belki bu konulara hiç dikkat edilmiyor ancak bir surprizle karşılaşmakda istemiyorum.

    teşekkürler

    • adminzfr diyor ki:

     Merhaba

     Herhangi bir otel ismi yazabilirsiniz. Vizesiz geçiş yapan arkadaşlar burada tecrübelerini yorum olarak yazmışlardı. Sorgusuz sualsiz geçiyorlar.

 14. seref diyor ki:

  merhaba simdi rusyadayim ve 9 gun kalacagimdan register gerekli oldugunu yazilarinizdan anliyorum.burada polis merkezi her zaman calismiyor.Bugun (carsamba) kapali.yarin gidecegiz tekrardan.Rusya girdigimizden kac gun icinde register yaptirmak zorundayiz.Onceden 3 gundu.vizesiz gecislerden sonra 5 gune cikti duydum bu dogru mu

 15. ahmet diyor ki:

  merhaba ben su anda moskovadayım. moskovaya girerken ne voucher ne otel rezervasyonu ne ucak biletini sormadılar. cok kolay girdim ama soylediklerinize göre register yapmam gerekiyormuş. bunu nerde yapmam gerekiyor? ben daha 10 gün burdayım..

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba
   Registrenizi UFMC ofislerinden yaptırıyorsunuz. Registreyi sizin adınıza yapan özel aracı şirketler de var.

 16. ahmet diyor ki:

  bu arada sunu da ekleyeyim sanırım artık ucakta kart da dagıtmıyorlar. vize gişesindeki kadın printerdan kendi doldurdu onu

 17. ahmet diyor ki:

  tesekkur ederim. çok faydalı bir site yapmışsınız. bu Ufmc ofisleri biçok yerde varmış heralde. sorun yok da ne tür belgeler lazım ya da bu registerla ilgili bilgi alabilceğim rusça da olsa bi site biliyomusunuz?

 18. Atilla diyor ki:

  Merhaba,

  Ramazan bayramı dolayısıyla 29.08.2011 tarihinde Ufa kentine gideceğim. yazın tanıştığım kızarkadaşımın yanına. PAsaportum ve uçak biletim ok. ancak otelde kalmayacağım, onun lkirelayacağı bi apartman dairesinde kalacağız. 5 gün kalacağım için Ragistre yapmam gerekmiyor. Ancak; otelde kalmayacağım için voucher’imde olmayacak. Davetiye isteyip gelmesi filan da zaman alacak ben gidene kadar gelmez herhalde. sadece pasaport ve Gidiş dönüş biletiyle girsem sorun yaşarmıyım? yada başka öneriniz var mı? bi turizm acentesini arayıp onların vasıtasıyla davetiye edinmeyi düşünüyorum ama gerek te yoksa boşuna o kadar para ödemek istmiyorum. aydınlatırsanız sevinirim..

  şimdiden teşekkürler..

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Seyahatinizde Otel zorunluluğu yoktur. Voucher sorulmuyor. Gidiş dönüş biletinizle rahatlıkla giriş yaparsınız. Ayrıntılara, kulaktan dolma bilgilere takılmayın.

 19. yusuf diyor ki:

  Ben de bir soru sormak istiyorum. İstediğim bilgiler güncel olursa sevinirim.
  25.08.2011-05.09.2011 tarihleri arasında gidiş dönüş biletim var. Bayramda Rusya’da olmak istiyorum. Arkadaşımın yanında kalacağım.
  Otel rezervasyonuna gerek var mı?
  Bir de register yaptırmam mı gerekiyor?
  En güncel bilgilerle tekrar bizleri aydınlatırsanız sevinirim.
  Saygılar.

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba.
   Teknik nedenlerden dolayı siteye erişim sağlayamadık. Yine de sorunuza başkalarının da faydalanması için cevap veriyorum.

   Otel rezervasyonu şartı yoktur. Registre yaptırmak zorundasınız. Arkadaşınızla beraber giderek registrenizi yaptırabilirsiniz.

 20. Serdar diyor ki:

  İyi günler. Rusya’ya ticari amaçla gidip de bir aydan az kalacaklar için vize gerekli mi? Ya da migratsionny kart bölümüne seyahat amacı olarak turizm yazarasak geçişte bir sorun yaşanır mı? Ayrıca adres olarak ev adresi göstermek sorun çıkartır mı?

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba.

   30 günden az kalacaksanız vize şart değildir. Migrasyon kartında turist bölümünü işaretleyebilirsiniz.
   Bir otel ismi yazmanızda fayda var.

 21. Mehmet diyor ki:

  Merhaba!

  Faydali yorumlariniz icin simdiden tesekkurler. Benim sorum donus bileti zorunlu mudur?

  Ben zaten Rusya’ da ogrenci vizesiyle yaklasik 1 yildir yasiyordum. Simdi vizesiz olarak girip 1 ay daha kalmak istiyorum ama biletim tek yonlu(daha dogrusu bileti Istanbul-St.Petersburg olarak gidis-donus almistim). Donus biletini yine St. Petersburgda almam sorun olur mu sizce?

 22. efe diyor ki:

  rusya ya gitmek icin rusca bılmek sart mı ?

 23. Bayram diyor ki:

  Merhaba, ben rusya vizesiz girisle birlikte 26 gun kaldim. 2 gun sonra yeniden vizesiz giris yapabilirmiyim.

 24. ender diyor ki:

  merhaba haziran 2012de 2 haftalıgına rusyaya gitmeyi planlıyorum beni rus kökenli komsumuz götürüyor ve komsumuzun bir oglu var türk vatandası yani diycegim oglu için register yaptırıyormu birde en önemli sorum 1 yıllık pasaport basvurusu yapıcam kasım ayında haziran ayında gidicegim için pasaportumun süresinin dolumuna 4 5 ay kalıcak bu problem olurmu cevaplarsanız sevinirim

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba
   Prosedür olarak pasaportunuzun 6 ay’dan fazla olması gerekmektedir. Problem çıkartabilirler. Gözden de kaçabilir. Bu sizin şansınıza kalmış. Türk vatandaşı için registre yaptırması şarttır.

 25. servet diyor ki:

  merhaba rusyaya gitmek istiyorum. perm şehrine. ancak daha önce yurt dışına çıkmadım. bu yüzden yukarıdaki kavramlar bana yabancı. prosedürler nedir pasaport için nereye başvurmam gerekiyor. vize kalkmış sadece bilet alıp gidebilir miyim. formlardan bahsetmişsiniz nerde doldurcam. yardımcı olursanız sevinirim. teşekkrler.

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba
   Pasaport için Emniyet Müdürlüğüne başvuruyorsunuz. (örn. http://www.iem.gov.tr)
   Sadece gidiş dönüş biletiniz ve pasaportunuzla rusya’ya giriş yapabilirsiniz.
   Sitemizdeki migrasyon kartı örneğini inceleyiniz lütfen.

 26. halil diyor ki:

  merhaba verdiğiniz bilğiler çok güzel ve aydınlatıcı.herkez hemen hemen aynı sorular kafasında var.benimde tekrar bu soruları sormam gereksiz ama bir soru var ki: şimdi girişde turist olarak vizesiz giriş yapmak istiyoruz.üzerimizde minimum ne kadar dolar bulunması gerekli?mesela bin dolar ile ülkeye girişimiz gerçekleşir mi?

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Üzerinizdeki parayı kontrol etmezler. Çok Yüksek mebla var ise deklare etmeniz gerekmektedir.

 27. hakan mansur diyor ki:

  vizesiz seyahat konusunda en açıklayıcı ve anlaşılır site olduğunuzu belirtir teşekkürlerimi sunarım .
  sorum 17/10 – 21/10 2011 tarihleri arası soçi seyahat biletim var. arkadaşımın evinde kalacağım girişte otel kısmını boş bırakırsam sorun çıkarırlar mı? teşekkürler şimdiden…

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Gümrük memuru sorabilir. O yüzden sochi de bulunan herhangi bir otel ismi yazabilirsiniz. Oteli arayıp sormazlar rezervasyonu var mı diye.

   Oldu ki sordu, o zaman da oteli girişte kendim bulacağım diyebilirsiniz.

 28. hakan mansur diyor ki:

  cevabınız için teşekkürler.

 29. hasoli diyor ki:

  kolay gelsin..bilgileriniz çok açıklayıcı..ben şimdi aralıkta rusya ya kız arkadaşımın yanına gitmek istiyorum..10 gün kalmayı düşünoyurm.daha önce hiç yurt dışına çıkmadım..yani pasaport mu lazım vize mi lazım,migrasyon kartı nedir ,registre nedir..dediğim gibi hiç birşeyim yok şu anda..nasıl gidilebilir rusyaya,10 gün kalma şansım var mı?? anlatırsanız çok sevinirim.

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Yurtdışına çıkış için öncelikle pasaport almalısınız. Daha sonra Gidiş-Dönüş biletinizi alarak Rusya’ya giriş yapabilirsiniz. Tek seferde 30 gün kalabilisiniz. 10 Günden fazla kalacağınız için registre yaptırmanız lazım. Registre açıklamaları sayfamızda bulunmaktadır. Bu konuda kız arkadaşınız da size yardımcı olacaktır.

 30. mustafa diyor ki:

  merhaba çok aydınlatıcı bir site yapmışınız bilgileriniz icin çok teşekkurler benim sorum ben 25/12/2011 tarihligidiş 14/012012 dönuş bir ucak biletim var ama istanbul /moskova /st burg aktarmalı orada kız arkadaşım,da kalacagım girişte ve cıkışta ne gibi sorunla karşılaşırım karşılaşmamak icin ne yapmam gerekir regestıra denilen şey ucakta verilen dolduracagım forumu şimdiden aydınlatıcı bilginiz icin teşekkur

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba.

   Öncelikle dönüş biletinizin olması gerekmektedir. Dönüş biletiniz varsa sorun çıkmaz. Tam yazmamışsınız ama anladığım kadarıyla St. petersburg’a giriş yapacaksınız. Orada registre yaptırmanız gerekmektedir.
   Kız arkadaşınızın evini göstererek registre yaptırabilirsiniz.

 31. ferdi diyor ki:

  merhabalar. 4 kasımda krasnodara gidecem ve 8 kasımda tekrar dönecem. vize almam gerekiyormu? neler yapmam hususunda yardımcı olursanız sevinirim.

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Gidiş-dönüş bilet almanız yeterlidir. Başka birşey yapmanıza gerek yoktur.

 32. Eysan diyor ki:

  Merhaba, geçerlilik süresi 6 aydan daha uzun ama chip’li olmayan lacivert pasaport sahibiyim. Bu durum giriş esnasında bir problem çıkarır mı acaba? Bazı ülkeler artık eski pasaportları kabul etmiyorlar, Rusya ile ilgili durumu bilemiyorum. Bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Çok teşekkür…

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Lacivert pasaport için sıkıntı yok. Normal şekilde giriş yapabilirsiniz.

   • utku diyor ki:

    Merhabaa ben rusyaya turst vizesiyle gidip orda kalmayi dusunuyorum su sekil ilk turst vizesyle gidecem caliscagim firmayla sozlesme yapip askerligimi tecil ettirmeyi dusunuyorum ve turkiyeye donup vizemi uzatmayi dusunuyorum sizce bole bisy mumkunmu bir kac arkadasm bolyle birsey var diyor

    • adminzfr diyor ki:

     Merhaba

     Turist vizesi ile gidip orada kalamazsınız. dedikodu bunlar. Oraya gitmeden de çalışma izninizi çıkartabilirsiniz. Çalışma izni çıktıktan sonra davetiye gelecektir size ve o davetiye ile uzun süreli oturum için vize alabilirsiniz. Çalışma izninizle askerliğinizi tecil edebilirsiniz.

 33. mediha özel diyor ki:

  24.10.2011 tarihinden geçerli olmak üzere 6 aylık e-pasaport aldım. Gidiş biletim 03.11.12011 tarihli. yaşım 86 . Torunumun düğünü 03.12.2011 tarihinde. dönüş biletimi torunum 08.12.2011 tarihine alacak. Soçi adler hava alnına indikten sonra
  ABHAZYA ya 03.11.2011 tarihinde geçeceğiz. SORUM: Pasaportu alırken 1 senelik almadığıma pişman oldum. Bir sorun çıkarmı, kaygılıyım. Yeni pasaport alayım desem biletimin gününe yetiştirmek zor. Bu gün aydınlatıcı bilgi verirseniz, yardımcı olursanız memnun olurum.

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Normal Şartlarda süreniz yeterli değil. Gözden kaçma ihtimali var(Büyük olasılıkla da gözden kaçar). Riski almak size kalıyor. Bu vakitten sonra yeni pasaport çıkması da zor.
   Yaşınız da olduğu için çok bir problem çıkartacaklarını sanmıyorum.
   Ayrıca Rusya Topraklarına 2 Sefer giriş yapıyor olacaksınız. (ABHAZYA’ya geçeceğiniz için)

 34. mehmet tasli diyor ki:

  Merhabalar,
  16-21 Kasım 2011 tarihleri arasında Moskova’ya gitmek istiyorum.
  Lacivert pasaportum 1999 tarihinde alındı ve şu an 2014 yılına kadar geçerli.
  Bir turizm acentası vizesiz giriş sadece 2002 yılından sonra alınan pasaportlar için geçerli dedi. Doğru mudur?
  Ayrıca “Register” konusu nedir? Yaptırmam gerekiyor mu? Nasıl yaptırım?
  Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Rusya pasaportun alınış tarihi ile ilgilenmez. Sadece geçerlilik tarihine bakar. Pasaportunuz baya eski. Pasaport üzerindeki resim ile şu an ki görünüşünüz arasında çok fark varsa bu sorun olabilir.
   Belirttiğiniz tarihler için Registre Yaptırmanıza gerek yok. 7 Günden fazla kalacaksanız registre yaptırmanız gerekmektedir. (Otelde kalıyorsanız otel sizin adınıza kayıt yapıyor).
   Evde kalacaksanız ev sahibinizle beraber Yerel Pasaport ve Registre Departmanında yaptırabilirsiniz.

 35. taylan özgür diyor ki:

  merhaba

  öncelikle sitenizi ilk defa ziyaret ediyorum ve çok faydalı bilgiler var burda rusya seyahati ile ilgili
  ben 2012 yılı içerisinde rusyaya gitmeyi düşünüyorum daha önce hiç yurt dışına çıkmadım ufa ve kazan şehirlerine gitmeyi planlıyorum rezervasyon yaptırmam yada ordan herhangi birisinin adresini vermem şart mı..??? bu durum yanına gideceğim kişilere bir sorumluluk yükler mi..?yani sadece gidiş dönüş bileti alarak rusyayı gezemem mümkün mü..??
  şimdiden teşekkür ediyorum…

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Sadece Gidiş-Dönüş biletiniz olması yeterlidir. Orada herhangi bir suça karışmadığınız taktirde sorun olmaz.

 36. Simferopol diyor ki:

  Öncelikle şunu belirteyim, sabrınıza hayran kaldım. Yüzlerce defa aynı soru soruluyor ve bıkmadan aynı cevapları veriyorsunuz. Süpersiniz. Sizin kadar sabırlı olamazdım.

  Benim size bir sorum olacak:
  Ben yıllardır ukraynaya gidip geliyorum, bazen de uzun süre orada kalıyorum. Ama rusya yıllık vizesinin alınmasının uzun sürmesi nedeniyle bir türlü rusyaya gitmek nasip olmadı. Bu yıl ukraynadan trenle rusyaya geçmeyi düşünüyorum. Bu konuda kişisel tecrübeniz var mı? Bir keresinde Ukraynadan moldovyaya geçmek istemiştim kara sınırından ve bize nazi almanyasını yaşatmışlardı. Gerçi bu tecrübeyi yaşatanlar sınırın ukrayna tarafındaki ukraynalı sınır görevlileriydi.
  Trenle geçiş rahat mıdır? Neden ısrarla adres olarak otel göstermeyi tavsiye ediyorsunuz? Adres olarak ev gösterince bir sıkıntı mı doğuyor? Şimdiden teşekkürler.

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Bizim insanımız soru sormayı seviyor, Aynı soru sorulmuş olsa da bir de kendileri için cevaplanmasını ister. Şimdilik sıkıntı yok, Maksat vatandaş bilgilensin :)

   Gelelim sizin sorunuza. Açıkçası Ukrayna’dan Rusya’ya trenle geçiş yapan kişiyle karşılaşmadım. Ama genel olarak şunu söyleyebilirim ki Her sınır kapısı birbirine karşı farklılık gösterebilir. Burada sadece kişilerin-yöneticilerin tutumu söz konusu oluyor. Dun bir müşterim geldi. Tren ile Beyaz Rusya’ya giriş yapmış. Kimse birşey sormamış. Normal şartlarda bu kişinin Belarus vizesi olması gerekmektedir.
   Tren ile seyahat etmiş birisini bulmanızda fayda vardır. Çok sorun olacağını tahmin etmiyorum ama.
   Migrasyon kartında otel gösterin dememin sebebi ise prosedürden kaynaklanmaktadır. Türk vatandaşlarına vize kaldırıldı ama detayı tam ortada değil. Sadece Turistik mi yoksa diğerlerini de kapsıyor mu diye net açıklama yok. Örneğin ev adresi gösterdiniz. Bir arkadaşınız. Kapıdaki gümrük görevlisi sordu size arkadaşıma geldim dediniz. O zaman size MİSAFİR VİZESİ ile giriş yapmanız gerekmektedir, Amacı dışında seyahat diyerek DEPORTE vurabilirler. Böyle birşey bu zamana kadar yaşandı mı? HAYIR. Ama yaşanmayacağını kimse garanti edemez.

   Bu yüzden otel yazmakta fayda var diyorum.

 37. ali diyor ki:

  Merhaba

  Ben agustos ayinda 3 aylik teknik vizeyle rusyaya giris yaptim ve vizem bitince turkiyeye dondum. Aralik ayinda vizesiz turizm amacli tekrar gitmeyi dusunuyorum acaba 180 gun icinde 90 gunden fazla ikamet edilemez kuralina takilirmiyim?
  Cevabiniz icin simdiden tesekkurler.

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Vizesiz geçiş hakkınız saklı durmaktadır. 30 günü aşmamak kaydı ile kalabilirsiniz. Toplamda 90 gün hakkınız vardır.

 38. ali diyor ki:

  Donus bileti acik tarihli bilet olabilirmi? yoksa mutlaka donus tarihi de olmalimi?

 39. hasoli diyor ki:

  soru sormayacağım..bütün verdiğiniz cevaplar için tekrar teşekkür ediyorum..başarılı bir çalışma…

 40. abbas diyor ki:

  meraba tyumen gidicem kaç günden fazla kalırsam registre yapmam gerekiyo acaba tşk edrim

 41. eser diyor ki:

  iyi gunler su an moskovadayım rus vatandası ıle evlıyım vızesız kac gun kalabılıyorum.evlıler ıcın ek bır sure varmıdır tesekkurler.

 42. chn diyor ki:

  merhaba….öncelikle herkes gibi bende teşekkür etmek istiyorum çok başarılı bir site….
  size sorum şu: ilk defa yurt dışına çıkacağım 5 aralık 2011 tarihinde rusyaya gidiş-dönüş biletim mevcut dönüs tarihim 4 0cak 2012….rusyada bu sürec icerisinde arkadaşımda kalacağım…neler yapmam gerekiyor? nasıl bir yol izlemem lazım?
  dönüş biletimide türkiyeden mi alacağım yoksa nasıl bir prosedür uygulanıyor?…
  herhangi bir ek ücret ödeyecekmiyim?…(pul ücreti vs)
  -bu bilgileri sitelerde okuduğum yorumlardan ogrendim dogruluk paylarını detaylı bir şekilde yazarsanız çok memnun olurum…. teşekkür ederim….

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba
   Belirttiğiniz tarihler 31 gün yapıyor. Vizesiz geçiş hakkınız 30 gün dür. 5 Aralık giriş yapacaksanız 3 Aralık tarihinde çıkmanız gerekmektedir.
   Biletinizi Gidiş-Dönüş olarak buradan alınız. Türkiye’den çıkarken 15 TL karşılığında çıkış harç pulu alacaksınız.

   • chn diyor ki:

    biletimi aldığım acentem bana 5 ocak dönüs tarihi veri ama ben 30 gün oluyor diye 4 ocak istedim….biletimi aldım ve sanırım değiştirme ihtimalim yok her hangibir sıkıntı yaşarmıyım…

    • adminzfr diyor ki:

     4 Ocak dönüşte 31 gün yapar. 5 aralık tarihinde uçuşunuz saat kaçta?
     Vizesiz süresini aşarsanız giriş yasağı konulmasına kadar yaptırım uygulayabilirler.

 43. Metin DERE diyor ki:

  28.11.2011 domodedova dan giriş yaptım. Artık migrasyon kartı doldurmuyorsunuz.
  Pasaport kontrolünde, onlar pasaportunuza göre isim, soyad, pasaport no, giriş
  tarihi, çıkış tarihi (90 gün yazıyor) yazıp, bilgisayar çıktısı veriyorlar.
  Otel ismi veya kalacağınız yer konusunda hiçbir şey sormuyorlar. Girişte mutlaka yanınızda ruble bulundurun (merkeze gidecek kadar). Dolarınızı havalimanında kesinlikle rubleye çevlrmeylniz. 100 -dolarda 50 tl kaybedebirsinlz. :)

  • adminzfr diyor ki:

   Bilgilendirme için teşekkürler. Migrasyon akrtı uygulaması ilk Sheremetyovo havalimanında başladığı için bilgilendirme yapmadık. Bilgilendirme için uygulamanın genişlemesini bekliyoruz.
   Domodedova Havalimanı da başladıysa genişleyecektir.

   Teşekkürler.

 44. Bahadır TÜRK diyor ki:

  merhaba

  8 ağustosta çeçenistana giriş yaptım 23 kasımda türkiyeye geldim çalıştığım şirket bu sure içerisinde 30 günü vizesiz diğerini ise orada konsolosluktan bir kagıt alarak hallettiler benım bu hafta ıcı tekrar gıtmem lazım 30 gun vizem tekrar gecerli olurmu.

  Teşekkürler …

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Nasıl bir kağıtla hallettiler? Normal şartlar altında vize uzamaz, vizesiz seyahatinizin süresi de uzayamaz.
   Bu konuda yorum yapamayacağım.

   • bahadır türk diyor ki:

    registre diye birsey fazla para veriyorlar vizeyi oradan yapıyorlar ama pasaporta yapısmıyor10 gun sure verıyor cıkman ıcın

 45. ege diyor ki:

  merhaba iyi günler çok yararlı bir site yapmışsınız . şunu sormak istedim.öncelikli olarak otelde kalmayacağım. migrasyon kartına kalacağım apart dairesinin adresini ,otel kısmınada bana kiralayan firmanın adını yazsam uygun olur mu? teşekkürler…

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Herhangi bir otel yazabilirsiniz sorun olmaz. Hatta buna bile gerek kalmayacaktır. Artık migrasyon kartını sistemden otomatik olarak yazıp veriyorlar. Size hiç birşey sormazlar bile.

 46. Fatmanur diyor ki:

  Merhaba,

  30 aralıkta 3 geceliğine Rusya’ ya gideceğim. Otel rezervasyon; uçak-gidiş dönüş biletleri hazır.

  Pasaportumun geçerlilik tarihi: 11.05.2012

  5,5 ay geçerliliği var. Girişte çıkışta sorun olur mu?

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Spam yorumlar yüzünden Sorunuzu yeni görebildim. Sorun çıkmadığını düşünüyorum, siz de görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim.
   Teşekkürler

 47. metin diyor ki:

  31 mayısta rus bayan arkadaşımla antalyadan rusyanın kaliningrad şehrine gittim.arkadaşım migrasyon kağıdını oradaki havaalanından alıp kendi adresini yazdı. kalacağım tarihe 31 mayıs-30 haziran yazdı. girerken bu kağıdı ve pasaportumu damgaladılar bir sorun yaşamadım. daha sonraki günlerde polise giderek kaydımı yaptık. bu iş birkaç saatimizi aldı ne yazıkki. polis bana yazdığımız tarihlerde kalacağımıza dair bir kağıt verdi. girerken sorunsuz girmiştim çıkışım biraz sıkıntılı oldu. polisin verdiği kağıt polise geri verilmesi gerektiğinden bu işi yapmak üzere arkaşımın arkaşına verdik ve bu kağıt olmadan havaalanına gittik. beraber riga aktarmalı istanbul gelecektik. internetten ayırtığım biletimi almak için pasaportumu verdiğimde görevli bayan aldı evirdi çevirdi bu ne diye sordu neyseki yanındaki çalışan yeni türk pasaportu olduğunu söyledi. biletimizi alıp içeri geçmek istedimizde görevli polisten aldığım kağıdı sordu. ben rusça bilmediğim için arkadaşım konuşuyordu. durumu izah etti. bizi havaalanındaki polis odasına gönderdiler. oradaki polis bizim bu kağıdın fotokopisini buraya getirmemiz gerektirdiğini söyledi ve bu seferlik geçişimize izin verdi. pasaport kontolüne geldiğimizde görevli bayan pasaportumu aldı 5-10 dakika inceledi defterler çıkarıp birşeylere baktı hesap yaptı ve benim 1 gün fazla kaldığmı söyledi. meğer girdiğim günüde saymamız gerekiyormuş. arkadaşım geceleme hesabı sayıp o tarihi yazmıştı. pasaportumu görevliye verip şefine yolladı bizim beklememizi söyledi. muhtemelen ceza ödeyip yeni bir vize almamız gerktiğini söyledi tabi böyle olursa uçağıda kaçırmış olacaktık. 5-10 dakika sonra şef geldi yaptığımız hatayı anlattı ve yine bu seferlik geçişimize izin verdi. yani anlayacağınız gireken çok rahat girdim çıkarken stres yaşadım. havaalanıda hatıra fotorafı çekerken güvenlik görevlisi bayan geldi uçakla fotoraf çektirmenin yasak olduğunu söyleyip fotorafları sildirdi. halbuki uçaklar dışarıda ve uzaktaydı bu da işin cilası oldu. anladığım kadarıyla bana bir daha buralara gelme demek istediler. sizlere yaşadığım bu olayla yardımcı olabildiysem ne mutlu bana :->

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Keşke gitmeden önce gün hesabını sorsaydınız. Siz yine insaflı polislere denk gelmişsiniz. Çıkış vizesi için uğraştırabilirlerdi sizi.
   Alttaki bir yorumda örneği vardır.

   Paylaştığınız için teşekkür ederiz.

 48. hasoli diyor ki:

  Öncelikle teşekkür ediyorum bilgileriniz için.. benim pasaprotum falan hazır..biletide aldım..20 ocak gidiş 29 dönüş… bu registre için 7 gün yazılıyor… 7 iş günü mü yoksa 7 normal günümü..yani ben bu registre işlemini yaptırmam gerekiyor mu?? ve nasıl yapıcam..kız arkadaşımda kalıcam

  • adminzfr diyor ki:

   Registre için 7 iş günüdür. Belirttiğiniz tarihler için registre yaptırmanıza gerek yoktur.

 49. sperman diyor ki:

  bilen biri lutfen cevaplasin,, 3 aylik vize ile rusyaya geldim su an vizem bitmek uzere ve ben daha islerimi bitirmedim , bu bir aylik haktan yararlanabilirmiyim..? tesekkuurler..

 50. Acil cevap diyor ki:

  Merhabalar ben yakın bir tarihte Gürcistan’a gideceğim ve oradan Çeçenistan’a geçmeyi düşünüyorum bir haftalığına. Acaba vizesiz giristen faydalanabilirmiyim? Yani Çeçenistan’a girmek için ne yapmam gerekiyor lütfen açıklar mısınız? (Gürcistan’dan oraya gideceğim )

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Eğer karayolu ile gidecekseniz Gürcistan ile rusya arasında sınır kapısı var ise vizesiz geçişten faydalanabilirsiniz. Veya uçak ile geçecekseniz aynı prosedürler geçerlidir, Moskovaya girdiğiniz gibi oraya da girebilirsiniz.

 51. Kazim diyor ki:

  Merhabalar,

  Ogrenci vizesi ile St.Petersburg da ikamet ediyorum.(Cok giris cikisli) Cumartesi gunu trenle harkov a gidicem. Biletimi aldim ama su anda icime bir kusku dustu. Ukrayna vize uygulamasi kalkti diye biliyorum,havaalninda pul alan arkadaslarim oldu sadece. ben yari tatil de gezi amacli gidicem1 haftaligina,donus biletimide aldim. Tren de bir sorun yasar miyim? vize gerekiyor mu?

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Ukrayna vizesi kalkmadı devam ediyor. Kapı vizesini kiev-simferepol-odessa’da veriyorlar. Normal şartlarda vizesiz girmeniz imkansız. Ama;
   Trenle geçiş yaparken gümrük kontrolü oluyor mu? Eğer kontrol yoksa gözden kaçabilirsiniz. Ama kaçak durumuna düşersiniz.

   Tavsiye edilmez. Sadece bilgilendirme amaçlı yazılmıştır.

 52. Nil diyor ki:

  Ukrayna ya vizesiz 15 gunlük vizesiz girişlerle ilgili bilgi almak istiyorum. Gidiş dönüş biletim olucak. bunun dışında otel voucher ve sigorta olması gerekiyor diyorlar,bu konuda bilgi alabilirmiyim.Havaalanında gümrükten önce ayrıca 30 dolar yatırılıyormu.bilgi verirseniz sevinirim.Teşekkürler.

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Ukrayna’ya hangi havalimanından giriş yapacaksınız? Kapıda vizeyi “Kiev” “Odessa” ve “Simferepol” Havalimanlarından veriyorlar. Diğer havalimanlarından Türkiyeden aldığınız vize ile girmeniz gerekmektedir.
   Evet gidiş-Dönüş uçak biletiniz ayrıca Ukrayna Devleti tarafından onaylanmış Vaucher gerekmektedir. Bu vaucher temin ettikten sonra Kapıda 30 USD daha ödeyeceksiniz.
   Vaucher için 0212 251 77 28 numaralı telefondan yardım alabilirsiniz. Zafer ile görüşüp, telefonu buradan aldığınızı söylerseniz uygun fiyata temin ederler.

 53. Huseyin diyor ki:

  Rus vatandaslarinin 2ay vizesi ucretsiz 1ayami dustu gine ?yardimci olursaniz bilgi icin tesekkurler!!!

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Öyle bir söylenti vardı ama son durum nedir bilgim yok maalesef. Bu konuda Havalimanı gümrük polisini arayabilirsiniz. En sağlıklı bilgi oradan verirler.

 54. emo diyor ki:

  merhaba!24.02-04.03 tarihleri arasında registre yapmam gerekirmi?

 55. kama diyor ki:

  merhabalar. bu vize uygulamaların kalkması değişmesi herşeyi terse çevirdi.
  2012 ocak 1ne kadar Rusyadan gelip Türkiyede kalmak için 60 günlük vizesiz süresi vardı. Ben ondan yaralanıp Türkiyeye giriş yaptım ama şimdi 30 günlük oldu. Şimdi eski kanuna göremi olucak yeni kanuna göremi?
  İlginiz için teşekkürler

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Bu konuda en sağlıklı bilgiyi Atatürk Havalimanı Gümrük Polisinden alabilirsiniz.

   0 212 465 3210 – 465 3252

 56. Gökhan diyor ki:

  registre hala devam ediyormu?? 12.02.2012 gidiş 25.02.2012 dönüş rusya için gereklimi??

 57. olcay diyor ki:

  merhaba admin benim bir sorum olacak ben rusyaya vizesiz giriş yaptim 22 eylül 2011 de ve 7 gün kaldım benim anlayamadiim soru şu rusyada 30 gün vizesiz kaldık diyelim sonra kaç ay sonra tekrar rusyaya giriş yapabiliriz sordukları 6 ay türkiyede bekleceksin sonra bir 30 gün tekrar giriş hakkın bulunuyor dediler doğruluğu var mıdır?

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Tekrar giriş yapmak için 6 ay bekleme zorunluluğu yoktur.3 ay peş peşe 30 gun kullansan bile bir sonraki giriş için 3 ay beklemen gerekir. Süre 180 gün de 90 gün olarak sınırlıdır.

 58. efe diyor ki:

  arkadaşlar, odessa’ya gitmeyi düşünüyorum. voucher almaya gerek varmı? ayrıca, vizeyi havaalanından alacağımız söyleniyor. ne derece doğru?

  • adminzfr diyor ki:

   Ukrayna’ya giriş yapabilmek için Vizeniz olmalı veya Voucher ile beraber uçmanız gerekmektedir. Voucher ile uçarsanız havalimanında konsolosluk sırası bekleyeceksiniz ve oradan voucher ile vize alacaksınız. Havalimanında da konsolosluk veznesine 30 USD ödemeniz olacaktır.

   Voucher Temini için 0212 251 77 28 Numaralı Telefondan cemalettin ile görüşebilirsiniz. Telefonu buradan aldığınızı söylerseniz 35 USD gibi uygun bir fiyata halleder.

 59. cenk diyor ki:

  arkadaşlar şubat 4 te moskovaya gittim visezis ve daviyetesiz,sheremetove havaalanına,uçakta migrasyon kartı verdiler ve doldurdum,turistik bolumu işaretledim ve kalacagım yer konusunda sadece kalacagım şehri yani moskova yazdım,girişte hiç bir sorun yaşamadım ve hiç bir soru sorulmadı,pasaportumu ve migrasyon kartımı verdim migrasyon kartının yarısını geri verdiler ve çıkışta tekrar teslim ediyorsunuz.kaşeleri vurdular ve sorunsuz gitdim.18 gün kaldığım için arkadaşımla gitip yerel pasaport şubesinde onun adresine registre yaptırdım çıkıştata registre kartını verdim almadılar hatta gerek yok dediler.ve hava alanında üzerinizdeki para miktarını sormuyorlar.rahat bir şekilde gittim geldim.herkese bol şans….

 60. Volkan diyor ki:

  21.03.2011’de ticari çok girişli 1 yıllık vize ile Çeçenistan’a geldim. Burada kesintisiz (vizemde 180’de 90 kalabilir yazmasına rağmen) 6 ay kaldım. Sonra 15 günlüğüne Türkiye’ye gittim ve aynı vize ile Çeçenistanda geri geldim. 90 günlük oturum yapıldı ancak 55nci gününde Türkiye’ye döndüm. Sonra aynı vize ile Rusya Ivanova’ya (Moskova Domodedovo girişi ile) geldim. Domododevo da migrasyon kartını vize bitimi olan 13 mart 2012 tarihine kadar pasaport kontrol görevlisi printerdan çıkararak verdi. Geldiğim ilk günlerde Ivanovonun Rodniki kasabasındaki UFMS ikinci 180 günde 55 gün kaldığım için bana 35 günlük registre yaptı. Yani 12 Şubata kadar kalabilirsin dedi. Moskovadaki vize simsarları aracılığıyla tekrardan registre yaptırdım ve vize bitimi olan 13 Mart 2012 ye kadar registre oldum. Sonra Rusyadan çıkmadan aynı vize ve registre ile Novosibirsk’e geldim. Şimdi bugün 3 Mart. Vizem 9 gün sonra bitecek. Burası kazakistan sınırına yakın olduğu için buradan tren ile Kazakistan’a aynı gün gidip geleceğim. Ve bu sefer Turistik vize ile burada kalmaya devam edeceğim. Ya da en azından öyle olmasını umuyorum. Bu Kazakistan (Novosibirsk – Aul) gidiş dönüşü hakkında yorumu olanlar varsa rica edeceğim.

  Bir de Rusya girişim Kazakistan’dan olunca ve turistik prosedürle giriş yapınca dönüş bileti mecburiyeti ne olacak bunu merak ediyorum. Yoksa bir e bilet yapıp (Mesela Novosibirsk – İstanbul THY rezervasyonu) çıktısını alıp yanımda bulundursam yeterli olur mu? Sonuçta kapıda pasaport kontrolü yapan görevli o biletin rezervasyon mu yoksa ödemesi yapıldı mı kontrolünü yapma imkanında değil.

  Yorumlarınızı bekliyorum.

  • adminzfr diyor ki:

   Yazdıklarınızda da belirttiğiniz gibi vize kuralına uymamışsınız. Henüz bir yaptırımı da olmamış. İlerde olur mu olmaz mı o da belli olmaz. Ama bir süprizle karşılaşırsanız sakın şaşırmayınız.

   Vizesiz girişte dönüş bileti isterlerse herhangi bir dönüş rezervasyonu gösterebilirsiniz. Ödendisini soruşturmazlar.

  • Volkan diyor ki:

   14 Mart 2012 itibariyle olanları ilave edeyim.

   11 Mart günü Novosbirsk (Rusya)’dan Aul (Kazakistan) trenine bindim. Gece 12’yi saat geçtiğinde Rusya gümrüğüne ulaştım. Gümrük kontrolü son derece basit ve çabuk. Polisler trene biniyorlar ve yerinizden kalkmanıza bile gerek olmaksızın pasaport kontrolünü yapıp çıkış damgasını basıyorlar. Kontrol bitti çıkış damgasının tarihi 12.03.2012. 1 saat te fazladan bekleyerek Kazakistan’a giriş yaptık. Kazakistan gümrüğü ise psikopat derecesinde kontrol yapıyor. Trene binen polislerin ellerinde laptoplar var ve pasaportunuzu scan edip kopyasını alıkoyuyorlar. Sonra bir immigrasyon kartı diyebileceğim pul kadar bir kağıt doldurdum. Kartta ad soyad geliş tarihi gidiş tarihi ve gelişteki amaç (turistik, ticari, vs.) yazmak gerekiyor. Bunlar bitti giriş damgası pasaporta basıldı. Benim için burası yani AUL tren istasyonu son duraktı. Kondüktör pasaport kontrolünden sonra inmemi söylediğinden, giriş damgası (tarihi 12.03.2012) yapılmış pasaportumla trenden indim. Gecekondu kabilinden bir vagzal ve etrafında 3-5 polisten ve polis köpeklerinden başka bir şey olmayan bir istasyon. Polisin birisi hemen beni durdurdu ve pasaportumu aldı. Gitti şefleriyle konuştu. Ve buranın sınır bölgesi olduğunu burada bekleyemeyeciğimi söyleyerek trene geri binmemi istedi. Ben de biletimin buraya kadar ve burdan geriye olduğunu söylediysem de gitti tren şefiyle görüştü ve ben trene geri bindim. Ücret ödemeden Semipalatinsk isimli şehre kadar 3 saat daha gittim. Orada indim. İner inmez polisler hemen beni alıkoydular. Klasik bir üstbaş ve çanta aramasından sonra neden burda olduğumu sordular ben de turistim dedim. Vay efendim nerede kalacakmışım da, hangi adrese gidecekmişim şu bu, protokol yapalım edelim klasik rüşvet alma tezgahına girdim. Sonuçta 1.000 ruble vererek karakoldan çıktım ve trenimi bekleey başladım. Aynı trene bu sefer Semipalatinsk – Aul bileti satın aldım. Trene tam olarak 20 dakika kalmışken başka bir polis aynı tezgahı yaparak bana 500 rubleye daha mal oldu. Neticede trene bindim ve Aul’a vardık. Aul’da pasaport kontrolü için trene binen polis efendi bir adamdı. Türk olduğumu görünce selamin aleykum diye selamladı. Normal bir şekilde muameleyi yaptı ve çıkış damgasını bastı. Çıkış damga tarihi 12.03.2012. Tren akşam üzeri 5 sularında Rusya gümrüğünde durdu. Burada trene bir polis bindi ve immigrasyon kartı ile pasaporta giriş damgasını bastı. Damga tarihi 12.03.2012 Ne dönüş bileti sordu, ne başka birşey. Sadece immigrasyon kartına turizm yazmıştım. Hangi şehirde kalacaksanız onu da ilaveten yazın lütfen dedi. Ben de Novosibirsk diye ekledim ve kaşeledi. Yanında ne çanta üstbaş arayan başka polis ne de laptop yoktu. İmmigrasyon kartının yarısını yırtıp alarak cebinde topluyordu. Hepsi bu kadar. Yarın da gidip registre yaptıracağım. Şu an bir sorun yok çok şükür. Ama kazak polisi için adi ve şerefsiz desem haksızlık etmiş olmam.

 61. joyrider diyor ki:

  Merhabalar
  Değerli paylaşımlarınızdan Rusya’ya seyahatle ilgili daha önce bilmediğim birçok değerli bilgi edinmekle birlikte benim de Haziran 2012 de eşim ve oğlumla yapmayı planladığım Rusya gezisi ile ilgili sorularım olacak. Eşimin yeğeni Moskova’da çalışıyor. Gittiğimizde onun ayarlayacağı bir evde(hotel değil)kalacağız. seyahatimiz 7 günü geçmeyecek, gidiş dönüş biletimiz olacak.Yeşil pasaportumuz var. Ben şu Migrasyon kartına takıldım.Kimi otomatik olarak doldurup veriyorlar kimi de uçakta siz dolduruyorsunuz diyor. Turistik amaçlı gezi deyip otel ismi vermek yalan beyan olacağı için huzursuz oldum.Ev adresi versek misafir vizesi istenebilir belki demişsiniz gidip te oralarda rezil olmayalım. Bu misafir vizesi için neler gerekiyor bilgilendirirseniz sevinirim.

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Vizesiz geçişte herhangi bir problem yaşamazsınız. Aile ile gittiğiniz için size hiç bir problem çıkartmayacaklardır.
   Migrasyon kartı önceden uçakta dağıtılıyordu, siz o formu dolduruyordunuz. Son zamanlarda uçakta dağıtım olayı kalktı, gümrük geçisinde sistem otomatik olarak dolduruyordu. Aldığımız son duyumlara göre arada sırada dağıtım oluyor ve siz kendiniz dolduruyorsunuz.

   Yalan beyan durumu yok. Kurallarda vizesiz geçişlerde konaklama ile ilgili herhangi bir açıklama yok, otel mecburiyeti vardır yazmıyor. Şimdi şahıs ben burada kız arkadaşımı görmeye geldim diye beyanda bulunsa kıllık yapmak isteyen gümrük memuru bu sefer ona “Neden misafir vizesi ile gelmedin” diyebilir. Bu yüzden herhangi bir otel ismi yazılmasını tavsiye ediyoruz.

   Misafir vizesinde bir Rus vatandaşı sizi davet ediyor. Adınıza davetiye çıkıyor ve o davetiye ile birlikte konsolosluğa vize müracaatı yapıyorsunuz.

 62. şükrü tırnapoğlu diyor ki:

  ben gürcistana gezmek için gitmek istiyorum kaç gün kalabilirim ve ne kadar kalmam gerekiyor

  • adminzfr diyor ki:

   Gürcistan Rusya Topraklarına dahil değildir.

   Gürcistana vizesiz giriş vardır ama kalış süreleri hakkında bilgimiz yoktur.

 63. emır diyor ki:

  slm ben su anda ukranyadayım ve bır konuda bılgınızı alabılırmıyım tesekurler ben ukraynadan rusyaya trenle gıtsem ıkı kapıdada pasaport kontrolu oluyormu acaba bılgı verırısenız sevınırım tesekurler

 64. adar diyor ki:

  ya gercekten vizesiz mi sadece pasaportmu gerekli bunun icin yani pasaportunu al biletini kes git oylemi

 65. Arif diyor ki:

  Rusya’ya Finlandiya sınırından motosikletimle girip en fazla 5 gün içinde ukrayna sınırından çıkmayı planlıyorum. vizesiz ve registresiz sorun yaşar mıyım? çok teşekkür şimdiden.

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Finlandiyadan Rusyaya vizesiz olarak girebilirsiniz. Herhangi bir sorun çıkmaz fakat… Rusya sınırından ukraynaya girerken sizden Ukrayna vizesi isteyeceklerdir.

   Registre yaptırmanıza gerek yoktur.

 66. gokhan diyor ki:

  ben vizesiz sochiye arkadasimin yanina gidicem.arkadasim biletimi ordan alicak galiba rus hava yollarindan ama sadece gidis bileti burdan cikista ve rusyaya giriste sorun olurmu

 67. l.k diyor ki:

  Merhabalar,
  Rusya ya giderken 30 gun icin sigorta yaptirmam gerekiyor mu ?
  ayrica hic cikis yapmadan 90 gun kalabilirmiyim ?
  bide mesela Gurcistana giris cikis yapsam ,(oraya vise yok diye biliyorum) bununla 3 ay kalabilirmiyim ? (yani giris cikisi Gurcistana yapip 90 gun Rusya da kalabilirmiyim ?

  Tesekkurler

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Sigorta mecburiyetiniz yoktur. Hiç çıkış yapmadan 90 gün kalamazsınız. Bu ancak vize ile girişte mümkün olur. Gürcistana çıkış yapmanız durumunda bir 30 gün daha kalabilirsiniz.

 68. st.petersburg diyor ki:

  Merhabalar,
  Bugün itibariyle Rusya’ya giriş yaptım. 25 nisan – 02 mayıs tarihleri arasında kalacam.. Hostel’de Registration için para vermem gerektiğini sölediler. Yaptırmazsam ne olur diye sordugumda herhangi bir polis durdurmasında veya havalanında sorun yasayabileceğimi sölediler. Ben 7 iş günü için gerekli biliyodum, Çıkışta herhangi bir problem olur mu, yaptırmalı mıyım?

  Teşekkürler

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Registre yaptırmanıza gerek yoktur. Fakat oteller 1 gün dahi kalsanız sizin adınıza registre yapmaktadırlar. Bu onlar için yasal bir zorunluluktur. Genelde müşteriden birşey talep etmezler. Sanırım ufak bir yerde kaldınız ve bu yüzden sizden registre için ücret talep ettiler.

   • st.petersburg diyor ki:

    Böyle yararlı bir sitede üye zorunluluğu olmadan sorularımıza yanıt bulmak güzel, tekrardan teşekkür ederim.

    Evet hostel tarzında biyerde kalıyorz. Onlarda bizle alakası yk bunu yaptırmak zorundasınız deselerde, 400 RUB gibi kişi başı ücret istediler. Neyseki sayenizde yaptırmadık :)

    Saygılar,

 69. Polat diyor ki:

  Merhaba, ben Rusyaya 5 günlüğüne gitmek istiyorum gerekli olan evraklar nelerdir nereden temin edebilirim? Yorumları okuyorum sürekli farklı bir şey söylenmiş..

 70. Murat diyor ki:

  24.11.2009 tarihinde 5 yıl Deport olan imam nikahı Türkmenistan vatandaşı eşimle Gürcistan’da evlenerek turkiyeye getiebilirmiyim evlenmek için gerekli olan belgeler nelerdir . Turk vatandaşları için Gurcistan’a giriş için pasaport gerekiyor mü Cevabınızı en yakın zamanda bekliyorum ilginize…

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Burada Rusya ağırlıklı sorulara yanıt bulmaya çalışıyoruz, o yüzden bildiğim kısmı ile Türk vatandaşları Gürcistana girerken kimlik belgeleri yeterlidir.

 71. ziyaretçi-1 diyor ki:

  Merhaba iyi günler.
  Benim bu yaz Rusya ya ihtimalim var.Yalnız arkadaşta(Rus) kalacağız.Merak ettiğim husus registreyi illa ev sahibi mi yaptırıyor,yoksa ev sahibinin çocuğuyla da gidip yaptırabiliyor muyuz?İlla ev sahibinin gelmesi gerekiyorsa bir gece otelde kalacağım çünkü,çünkü ev sahibinin hiç boş vakti yok.Ya da farklı bir şekilde halledebilir miyim?
  Şimdiden Teşekkürler

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Registre işlemini yaptırabileceğiniz aracı firmalar da bulunmaktadır. Moskovada olacaksanız bu konuda yardımcı olacak iletişim bilgileri verebilirim.

   • ziyaretçi-1 diyor ki:

    Teşekkür ederim.Evet paylaşırsanız sevinirim.Bir de 30 günlük hakkımızı diyelim ki 2 gün Moskova da 28 gün X şehrinde kullansak ama registreyi Moskova da yaptırsak bir sıkıntı oluyor mu?Yukarıda yazılanlardan anladığım kadarıyla bir defa herhangi bir yerde registre yaptırmak yeterli.İnsanlara yardımcı olduğunuz için kendi adıma tekrar teşekkür ediyorum ve ayrıca sitenizin devamlılığını diliyorum.

 72. emre diyor ki:

  slm ben emre.admin size bir soru sormak istiyorum!ben rusyaya gitmek istiyorum bu yılın ekim ayında olacak büyük bi ihtimal ve ben pasaport işlemleri uçak bileti nasıl alınır bu tür olayları hiç bilmiyorum.rusya novasıbırsk’te yaşayan bi kız arkadaşım var ve onun yanına gitmek istiyorum!ve biraz da korkuyorum çünki hiç yurtdışı tecrübem olmadı!ve sizdee iyiki varsınız biraz kafam aydınlandı ve bazı sorulara yanıt buldum!!ama bana ayrıntılı olarak yardımcı olursanız çok sevinirim!1 ay kalmayı düşünüyorum ve kız arkadaşım davetiye konusundan falan bahsetti bana davetiye mi ne yokllıyacakmış galiba ve benim pasaportumun kopyası mı ne gereli imiş!!ve bunları bilmiyorum ! neler gereklidir,nasıl gidebilriim ?ağustosta yaşım 18 olacak ve pasaportu o zaman alacağım yada şimdiden gitsem alabilirmiyim ? ve orada kız arkadaşımın evinde kalacağım ve bunun için neler gerekli adres falan yazmam mı gerekiyor girişte?kafamda birçok soru işareti var bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevnirim!şimdiden çok teşekkürler….

  • adminzfr diyor ki:

   Selam

   Kız arkadaşınıza pasaport kopyanızı gönderip davetiye isteyebilirsiniz. Sizi 3 aylık misafir vizesi ile davet eder. Veya bunlarla hiç uğraşmayıp Pasaportunu + gidiş dönüş uçak biletini alıp rusyaya giriş yapabilirsin. 18 yaşını beklemekte fayda var.

   • emre diyor ki:

    sadece pasaportum ve biletim yeterlimi yani??eğer davetiye göndermez ise gidemiyor yada onun evinde kalamıyor muyum admin??nasıl olucak anlayamadım :S

 73. hasan yaşar mert diyor ki:

  merhaba. ben ilk önce gürcistana gideceğim ve iki gün kalacağım sonra oradan rusya vladi kavkaz şehrine geçeceğim . orada 5 gün kalmak istiyorum. aynı yoldan yani vladi kafkastan gürcistana giriş yapıp oradanda sarp sınır kapısında geri geleceğim. sorum şu . ben burdan gürçistana geçip oradanda rusyaya sorunsun giriş paıp aynı yoldan da sorunsuz olarak geri dönebilirmiyim.

  • hasan yaşar mert diyor ki:

   neden benim sorumu yanıtlamıyosunuz?

   • adminzfr diyor ki:

    Bütün sorular sırasıyla cevaplanıyor. Buradaki sorular gönüllülük esası ile cevaplanıyor ve vakit probleminden dolayı gecikmeler olabiliyor.

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Gürcistan-Rusya Kara sınır kapıları ve buradaki sorunlar ile ilgili bilgimiz yok maalesef.

 74. duygu diyor ki:

  merhaba ben bu ayın 31’inde moskova’ya gidiyorum pasoportum son kullanım süresi 21.12.12 otelde degil bir arkadaşımın yanında kalacagım ve dönüş biletimide ordan alacagım.. herhangi bir sorunla kaşılaşırmıyım.. pasoportan yana veyatta dönüş biletimi ordan almamdan dolayı?

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Süreniz yetersiz ama sorun yaşamazsınız. Ters bir kişiye denk gelirseniz yaşayabilirsiniz de. 3 Aylık süre ile geçiş yapanlar oldu, karar sizin.
   Buradan göstermelik de olsa bir dönüş bileti alınız yanınıza.

 75. çağdaş diyor ki:

  MERHABA
  30.06.2012-08.07.2012 tarihleri arasında 4 gece st petersburg (otel) + gece treni + 3gece(4 gündüz)(otel) Moskova toplam 8 gün eşimle tıbbi toplantı/ gezi amaçlı Rusya seyahat planımız var. Pasoportlarımızın yeterlilik süresi uygun. Gidiş-dönüş uçak biletlerimiz hazır

  1. seyahat süremiz 8 gün olduğu için registre yapmamız gerekli mi ?
  2. gerekli ise bir kez registre yapmamız yeterli mi ? hem st petersburg, hem de moskovada gerekli mi?
  3. kaldığımız oteller bunu ücretsiz mi yapar?
  3. Immigration kartını doldurmalımıyız? bu kartı nerede bulabiliriz?

  Şimdiden Teşekkürler

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Otel sizin adınıza registre yapacaktır. Bunun için sizden ücret talep etmez/etmemesi gerekir. Migrasyon uçakta dağıtılabilir. Veya inince alandan alıp da doldurabilirsiniz.

 76. HAYEL ÖZENÇ diyor ki:

  Merhaba, Ağustos ayında Tallin’de konaklayacağım tatilim sırasında, 1 günlüğüne St.Petersburg’a gidip yine aynı yere döneceğim, sizce vize sorunu olur mu? Teşekkürler

 77. fatih tekin diyor ki:

  slm admin sayende bilgilenmiş oldum teşekkür ederim ,daha önce avrupa tecrübem olmadı ilk defa rusyaya gitmek istiyorum yanlız yabancı dil sorunum var orada otelde kalmak istiyorum orada problem yaşarmıyım birde neresini önerirsiniz cvplarsanız sevinirim iyi günler…

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Dil sorununuz var ise yanınıza Dil bilen bir arkadaşınızı almanız sizin için daha faydalı olur. Herhangi bir problem yaşamazsınız. Moskova- St-Petersburg şehirlerini görebilirsiniz. Fakat bu şehirlerin pahalı olduğunu unutmayınız.

 78. fatih tekin diyor ki:

  benimle rusyaya gelmek isteyen olursa rusça bilen bana orada yardımcı olacak birisi ben ankaradan yazıyorum numaramı bırakacam bana ulaşabilirlerse beni çok mutlu edersiniz saygılarımla 541 642 13 23

 79. FERDI diyor ki:

  merhaba ben 21.5.2012 tarihinde esimin gonderdigi davetle 3 aylik vize ile rusya perm sehrine giris yaptim 3 senelik evliyim esim rus bende burda oturma izni almak icin basvurdum dun aldigim cevap 6 ay inceleme suresi beklemem gerekmis 20 agustosta burda kalma surem doluyor turkiyeyede tekrar gitmemem gerekli burdan nereye gitsem esim rahat davet gonderebilir tekrar gelebilirim en kisa zamanda yada davetsiz gidip tekrar gelsem sorun olurmu geldigimde ne kadar kalabilirim sonra tekrar gidip gelmem gerekse sorun cikarmi kac kez boyle giris cikis yapabilirim му рук geldigimde nekadar sure kalabilirim.tesekkurler

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Türkiyeden başka yerden vize alamazsınız. O yüzden dönüş yapmak zorundasınız. Veya Kazakistana geçip, Pasaportu Türkiyeye yollayıp vize aldırabilirsiniz. Yine eşinizden davetiye ile gitmelisiniz. Vizesiz girerseniz 30 günden fazla kalamazsınız.

 80. ferhat diyor ki:

  merhaba
  ben 11 temmuz – 23 temmuz arası rusyada olacagım . 13 gün
  register yaptırmam gerekiyor.
  il 7 gün kız arkadaşımda kalsam
  sonraki hafta herhangi bir otelde kalsam register yapmış sayılır mıyım ?
  yada hep kız arkadaşımda kalsam ve sadece 1 gün otelde kalsam register yapmış olur muyum ? teşekkürler

 81. engin diyor ki:

  rusyanin butun sehirlerinde vize uygulaması yok degılmı. krasnodara da herhangı bır problem yasayıp yasamayacagımı ogrenmek ıstıyorum..

 82. Cetin diyor ki:

  Merhaba,

  Ben ucak biletlerimi aldim, ve 24 Agustos Cuma aksami Moskova`ya giris – 3 Eylul Pazartesi sabahi St petersburg`dan geri donus ucagim var, seyahat sirasinda hotel yerine apartman dairesi kiraladik, ve de baska sehirlere de gitmek istiyoruz Bu durumda;

  1 – Bu tarihler icin registre yapmamiz gerkeiyor mu? Ve de hotel yerine apartman dairesi`nde kalacagimiz icin registre kendimiz mi yapmamiz gerekiyor?
  2- Hem st petersburg hem moskova hem de diger sehirlerin hepsinde ayri ayri registre mi yapmaliyiz?
  3 – Immigration karti`ni da ucakta dagitiyorlar ve onu doldurup pasaport gorevlisine mi veriyoruz?
  4- Voucher denilen evrak bunlardan farkli bir sey mi ve onu da mi doldurmak gerekiyor?

  Tesekkurler.

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Registre yaptırmanız gerekmektedir. Ev kiraladığınız yer ile görüşün ve registrenizi orada yaptırın. Normalde her yerde ayrı ayrı yaptırmanız gerekmektedir. Ben olsam moskovada yaptırırım, başka yerde yaptırmazdım. Karar size kalmış. Migrasyon kartını Pasaport görevlisine teslim ediyorsunuz.

 83. zeki diyor ki:

  Merhaba 18 ağustos ve 21 ağustos tarihlerinde moskovaya gideceğim gidiş dönüş uçak biletim mevcut pasaportum yeni çıkardım (1 yıllık ) arkadaşımın yanında kalacağım. pasaport kontrol noktasında bir sorun yaşarmıyım. rusça bilmiyorum. Kalacağım yerin adresini yanımda olması gerekli.. mi? Girişte ve çıkışta sorun yaşamak istemiyorum. şimdiden teşekkürler.

 84. halil diyor ki:

  castnaya vizesi kac girislidir ve ucreti hakkinda bir bilginiz var mi?

  • adminzfr diyor ki:

   3 Ay Tek veya çift girişli olur. Davetiyeyi sizi davet edecek kişi çıkaracaktır. DAvetiyeye ücret ödemeyeceksiniz.

 85. ibrahim diyor ki:

  merhaba ben rusyaya qitmek istiyorum ama 5-6 sene orada kaLamayı ,orada çalışmayı istiyorum böyLe birşey mümkün mü acaba ??

 86. Es Es diyor ki:

  29 günlüğüne St. Petersburg’a gidiyorum. St. Petersburg’dan Moskova’ya 3-5 günlüğüne gezmeye gitsem registiremi Petersburg’a gelince tekrarlamam gerek mi? Moskova’da da registre gerekli mi? Teşekkürler…

 87. can erol diyor ki:

  kaliningrad ta vizesiz geçişlere izin veriyor mu?

 88. Umut diyor ki:

  merhabalar.20 günlük yıllık iznim var moskovada ailemle geçirmek istiyorum. fakat acentalar 20 günlük gidiş-dönüş bileti satmıyorlar. bu durumda dönüş bileti almadan gidersem ve orada döneceğim zaman dönüş bileti alsam sıkıntı olur mu? Burada okuduğum kadarıyla havalimani kontrollerinde gidiş dönüş bileti yoksa geri çevirme ihtimali varmış.. ne yapabilirim bu durmda?

 89. mahir ersin ekmekçi diyor ki:

  merhaba eşimle gezmeye gitmek istiyoruz 1 haftalığına ama rusçamız yok ingilizce ile orada idare edebilirmiyiz ?? ve kaça patlar acaba bize 1 hafta rusya tatili ??

 90. serhat kocak diyor ki:

  Merhabalar bi sorum olacak
  Yeni pasaport cikarttim ve 25.08 de volgograd a gidecegim vizesiz cikislar ayni ic hatlar gibimi oldu ve aktarmali gidecegim icin moskovada problem olurmu

 91. Neco diyor ki:

  Ben uc saatlik Kaliningrad a gitmek istiyorum
  Giris yapicam yarin geri donmeden Nerde register yaptiricam
  Saygilar

 92. turgay diyor ki:

  merhaba

  bu soruyu size daha önce sormuşlar ve okudum soru şu ben turist vizesi ile rusyaya gideceğim bu 1 aylık süre içinde evleneceğiz evet biliyorum evli olmam birşeyi değiştirmez verdiğiniz cevaplarda bunu okudum ancak eşim bulunduğu bölgeden orası vologda almış olduğu bilgilere göre evli olduğumuz takdirde göçmen vizesi alınabiliyormuş 90 gün süre uzatılabiliyormuş ve nerdeyse hiç giriş çıkış yapmadan kalabiliyormuşum böyle birşey mümkünmüdür yada eşim yanlış bilgimi almıştır açıkçası ne yapmam gerekiyor bilmiyorum ona güvenmeliimiyim yada 3 aylık vizemi almalıyım

 93. erol diyor ki:

  ben sociye gitmek istiyorum paşaportum 2 yıllık gezme amaclı gidecegim ama orada arkadaşlarım var calışan olurya orada calışmaya karar verirsem ne yapılması gerekli geri dönüşmü yapmalıyım yoksa calışacagım firma hallede bilirmi gezmeye gitmek icinde giderken herangi bir şey gereklimi 30 günlügüne gidmeyi düşünüyorum teşekkürler

  • adminzfr diyor ki:

   Çalışmak için davetiyeniz olmalı ve bu davetiye ile vize almanız gerekmektedir. Bunun için de Rusya’dan çıkış yapmalısınız.

 94. muratsamil diyor ki:

  Mrb ben arnavutluga turist olarak gitmek istiyorum bunun icin vize almam gerekiyormu bide otel rezervasyonu yapmamiz gerekiyormu daha onceden bana bu konuda yardmci olrsnz sevinirim tesekkurler

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Burada Rusya Hakkında bilgi veriyoruz. Maalesef arnavutluk hakkında bilgimiz yoktur.

 95. cahit diyor ki:

  merhaba ekim 1o da rusya kazan a gidecegim , orda kız arkadasımın evinde kalmayı düşünüyorum , biletimi gidiş dönüş aldım , rusyaya girerken turist olarak mı geldim diyim yoksa kız arkadasımın yanına mı diyim ?

 96. olcay diyor ki:

  slm admin ben bu ayın 21 de istanbul aktarmalı stpeterburga gidecem migrsyon kağıdı kalktı diyorlar havalimanında çift taraflı doldurduğum kağıt. doğruluğu varmı? ve eğer varsa kız arkadaşımın ev adresini yazsam bir problem yaşarmıyım 3 defa rusyaya gittim insan ister istemez endişe duyuyor nede olsa orası rusya!! yardımcı olursan cevabınla sevinirim!!

 97. havva cankat özkalaycı diyor ki:

  Merhaba,

  Kurban Bayramı için ailecek 5 günlüğüne Moskova’ya gideceğiz. Kız kardeşim ve ailesinin yeşil pasaporttu var, ancak 2013 Mart ayının ortasında pasaportun süresi doluyor. Yeşil pasaport olmasına rağmen 6 aylık pasaport süresinden az kaldığı için bir sorun yaşar mıyız? Gidiş-dömüş biletlerimiz, otel rezervasyonlarımız vb. var.
  Yanıtnız için şimdiden teşekkür ederim.
  İyi çalışmalar

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Normal şartlar altında pasaportunuzda 7 Aylık süre olmalıdır. 6 Aylık pasaporta sıkıntı çıkmaz. 3 Ay süreli pasaport ile giriş yapan gördüm. Polisin insiyatifine kalmış. Şahsi kanaatim “Sorun çıkmaz”.

 98. ogz diyor ki:

  merhaba ben rusya vizesi ile kharkive gidip oradan belgoroda geçmek istiyorum ukrayna vizem yok sadece rusya vizem var ukraynayı transit geçiş olarak kullanmak istiyorum.?

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Ukrayna vizesi kalkmasaydı Rusya vizesi ile ukraynaya giremezdiniz. Türkiye vatandaşlarına Ukraynada vize istenmiyor zaten.

 99. roza baltayeva diyor ki:

  merhaba ban turkmenistan vatandaşiyim turkiyada oturum izinim var kizim St Peterburugda okiyor acel bir haftaya gitip donuş yapmaliyim ucak bileti gidiş donuş aldim ama vize soruni yaşicami bi problem olabilirmi lutfen jevaplarmiziniz

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Türkmenistan vatandaşları vizeye Tabidir. Türkiyede oturumunuz olması birşey farkettirmez. Sadece Türkiyede bulunan konsolosluktan vize alabilmenize yarar.

 100. Melih diyor ki:

  Merhaba,

  Aralık’ta Begorod’a gitmek istiyorum. Bunun için de Kharkov havaalanına gidip oradan geçmek istiyorum. Dönüşte de aynı yöntemi kullanacağım. 5 gün kalacağım. Kharkov’dan arkadaşım alacak ve arkadaşımda kalacağım. Her iki ülke de vize istemediği için bir sorun yaşar mıyım? Herhangi bir belgeye ihtiyacım var mı?

 101. Mustafa diyor ki:

  7 günlük rusya ziyaretim olacak pasaportum yeni pasaport kimlik belgesi ve uçak bileti harici başka bir belge almam gerekiyormu? ve bu pul bedeli nereye yatırabilirim çünkü havaalanında bu işlemi yaparsam pasaport yıpranır kirlenir dediler bilgilendirirseniz sevinirim

  • adminzfr diyor ki:

   Başka belgeye gerek yok. Dedikodulara aldırmayın. Alt tarafı bir pul yapışacak içeride bir sayfaya.

 102. Gry diyor ki:

  Merhaba,

  Ben Gürcistan üzerinden Rusya’ya ordan da Ukrayna’ya kendi aracımla sadece sahil şeridini takip eden bir güzergahta gitmek istiyorum. Bu yolculukta vize veya herhangi bir geçiş izni belgesi gereklimidir ? 10 senelik pasaportum var. Teşekkürler.

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Aracınızın Yurtdışı çıkış işlemlerini yaptırmanız yeterlidir. Gürcistandan Rusya’ya girişleri araştırınız. İki ülke arasında sıkıntı olduğundan dolayı sorunlu kapılar olabilir.

 103. hasan diyor ki:

  merhaba ben rusya ya sadece gezmek amaçlı gitmek istiyorum eceba sadece pasaport olursa gıdebılırmıyım yoksa vıze bas vurusu yapmak zorundamıyım sigortalı gözüküyorum vize almamda sorun yasarmıyım.tesekkürler

 104. hakan aydemir diyor ki:

  merhaba sn admin ben 10 yıllık pasaport cıkarttım rusya ya gezmeye gideceğim gittiğim zaman çalışmak istesem iş bulabılırmıyım şimdiden teşekkür ederim

 105. Melih diyor ki:

  Bilgi için teşekkürler. Peki Ukrayna üzerinden Rusya’ya geçeceğim için seyahat sigortası falan gerekiyor mu? Uçak biletini aldım. Seyahat sigortası gerekiyorsa sigorta firmalarından mı bankalardan mı yaptırıyoruz?

 106. HAMZA diyor ki:

  kaliningrad a çalışmak için gitmek istiyorum yalnız şirketle değil yalnız daha önce gitmiştim calışma izni şirket olmadan verirlermi bide oturum falan 1 sene çalışmayı düşünüyorum

 107. Altay diyor ki:

  iyi günler benim sorum su ocak 2013 ocak ayında rusyaya gitmeyi planlıyorum petersburga 2-3 gün sonrada trenle ukraynaya gitmeyi düşünüyorum turistik olarak gideceğim endişelendiğim konu su rusyaya giriş yaptım illaki rusyadan mı cıkıs yapmam gerek cıkısım ukraynadan olsa bi problem olur mu? ülkeye giriş rusyadan çıkış ukraynadan olursa bi problem olur mu? cunku ikisinide vizesiz olrak duydum

  • adminzfr diyor ki:

   Nerhaba
   Hiçbir sorun olmaz. İstediğiniz ülkeden girip istediğiniz yere çıkış yapabilirsiniz.

 108. Melih diyor ki:

  6 günlük turistik bir gezi icin seyahat sigortası gerekiyor mu? Gerekiyorsa nereden yaptırabilirim? Teşekkürler.

 109. memet diyor ki:

  merhaba ben turkiyeden deilde katarda rusyaya giris yapacagim biletim tek yonlu zira ordan bir sure sonra ukraynaya gececem bu yuzden burdan biletim tek yonlu giriste bi sorun yasarmiyim aydinlatirsaniz sevinirim

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Büyük ihtimalle sorun yaşamazsınız. Nereden giriş yaptığınız çok önemli değil.

 110. Fatih diyor ki:

  Admin merhaba, öncelikle sabırla her soruya gönüllü cevap verip yardımcı olduğunuz için teşekkürler. Soruma gelecek olursam; önümüzdeki Nisan ayında Rusya Kazan’dan başlayarak birkaç Rus şehri gezmeyi, ardından Moskova’dan Ukrayna’ya geçme düşüncem var. Aklıma takılan şey, bir ay içinde ne zaman Rusya’dan Ukrayna’ya geçeceğim belli olmadığı için, dönüş biletini orada tarih netleştikten sonra almayı düşünüyorum. Spontane bir gezinti olacağı için, bu anlamda ne tarz sıkıntılar yaşanabilir (ülkeye sokmama vb.), ikinci sorum Kazan’dan giriş, Moskova’dan çıkış yapabilir miyiz? Yani 2 farklı şehirden giriş-çıkış yapmamız Rusya’da ve Ukrayna’da (keza orada da Kiev giriş-Odesa çıkış düşünüyorum) sorun teşkil eder mi? Şimdiden teşekkür ederim.

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Giriş-Çıkışlarda herhangi bir sorun yaşamazsınız. Sorarlarsa dönüş biletini içerden alacağınızı belli olmadığını söylersiniz. Veya bir rezervasyon çıktısı yanınızda bulundurunuz.

 111. erd diyor ki:

  Merhabalar, 30 günü geçmeyen girişlerde sadece pasaport ve gidiş-dönüş bileti yeterli demişsiniz. Benim sorum şu; elektronik bilet alanlar bu bilete ilişkin e-bilet bilgilerinin çıktısını gösterse yeterli oluyor mu yoksa gitmeden önce THY ofisinden mali hükmü olan kağıt bileti almak şart mıdır? Cevabınız için şimdiden çok teşekkürler..

 112. hasan diyor ki:

  merhaba ben şu anda rusya kemerovadayım eşim buralı 2.12.2012 de giris aptım 30 gün verildi fakat cıkışım 8.01.2013 daha once rusadan sorduk sorun yok dediler uzatırız fakat şimdi hayır olmaz diyorlar transit vize yapın dediler yatık şimdi onuda kabul etmiyorlar zaten burda yabancı şubede hiçbirşey bilmiyorlar 31 aralıkta çıkışımı istiyorlar rusyaya ilk gelişim ne yapacagımı bilmiyorum yardımcı olabilirmisiniz tc buyuk elçiliginin tlf lütfen teşekkürler

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Hiç uğraşmayın, Rusyada geleceğinizi düşünüyorsanız 31 Aralıkta çıkış yapınız. Vize uzama diye birşey yoktur.

 113. timuçin diyor ki:

  iyi günler.ben ocak ayında turist olarak rusyanın rostov şehrine gitmeyi düşünüyorum..ordanda ukraynaya kieve gidip 2 hafta kalıp tekrar rostova dönmek istiyorum..acaba bunu sorunsuz yapma k nasıl olur..saygılar

 114. mehmet bakar diyor ki:

  merhaba ben mehmet ..esim rus vatandasi ve ben hic rusyaya gitmedim..mart ayinda esimin ailesini ziyarete gidecegiz ve benim bilmedigim konular var..universiteden yeni mezun oldum ve askerlik bakimindan kacak durumda olabilirim..1 ay once askere gitmek icin subeye gittim ama gec kaldigim icin beni almadilar ..ancak nisan ayinda askere gidebilecegimi soylediler. ben mart ayinda rusyaya gidecegim.pasaportumu sorunsuz alabilirmiyim? eger alirsam sonra ne gibi bir islem yapmaliyim?izin almam gerekiyorsa nasil bir izin almaliyim.

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Askerlikten dolayı çıkış yasağı konulmuyor. Normal şekilde izin almadan çıkış yapabilirsiniz.

 115. Tuncay Cafer diyor ki:

  Selam,

  Şu an riga’dayım. Otobüs ile (ecolines) tallinn ordan st.petersburg gitmeyi düşünüyorum. Vize işlemi nasıl olucak merak ettim ? Ek bir şeyler yapmam gerekiyor mu ? Elimde schengen vizesi ve oturma izni(riga) bir de türk pasaportu.

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Vize işlemleri sınır kapısında olacak. Herhangi bir evrak sunmanıza gerek yoktur.

 116. Levent diyor ki:

  Selam şu an Rusya dayım 30 gün olmadan Kazakistan’a giriş cikış yapsam bir ay daha kalabilirmiyim yanlız ben turist olarak girdim bir sorun olurmu

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba.

   Evet kazakistana giriş çıkış yaparak tekrar 30 gün hakkınız daha olur.

 117. naile diyor ki:

  ben rusya vatandasiyim.azerbaycanda 3 aydir kaliyorum.simdi rusyaya donmek istiyorum ama ceza parasini odememi istiyorlar.sorum odur ki rusya vatandasi bakude azerbaycanda kac gun kala bilir acilen yazarsaniz sevinirim biletimi almisim.tsk

 118. Teoman diyor ki:

  Merhaba,
  Oncelikle verdiginiz bilgilerden dolayi cok tesekkur ederiz.
  Benim sorunum hatali bilet almak.. Biletim 27.01.2013 ile 03.03.2013 arasinda.. Toplamda 35 gun yapiyor ve bileti coktan aldim.. 30 gunum dolmadan ukraynaya trenle giris cikis yaparak bunu telafi etmek istiyorum. Sorularima gelince,
  1.Donus biletim 30 gunu astigi icin ilk giriste donus biletime sorun yaparlar mi yaparlarsa tren biletini mi gostermem gerekir?
  2.ukraynaya trenle gecerken pasaportum mu isaretlencen ya da immigration kartim mi alincak? Yani nasi ispatlicam ben giris cikis yaptigimi? Trende pasaport kontrol etmeden gecmem gibi bi hata soz konusu olabilir mi? Lutfen yardim edin bana..

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Dönüş biletini sorarlarsa izah edersiniz. Tren biletini de gösterebilirsiniz.
   Sizin ispatlamanıza gerek yok. Devlet kapısı burası. Onlar gerekli kaşeleri vuracaklardır. Oldu ki kaşe vurulmadı, memuru bulup kaşe vurdurabilirsiniz.

 119. mayoka diyor ki:

  öncelikle karşılık beklemeden verdiğiniz bu hizmetinizden dolayı sizi ayakta alkışlıyorum..

  -ben 3 ay önce sibiryada idim , orda 25 gün kaldıktan sonra tekrar türkiyeye geldim ve sibirya çıkış tarihim 2 ay önceydi .. ben 1 ay sonra tekrar gitmek istiyorum 30 gün vizesiz giriş hakkımla .. belli bir süre beklemem gerekiyormu? açıkcası sorun yaşarmıyım ?

  -bu soruyu sordum çünki , benim arkadaşım 1 ay önce almanyadan geldi ve orda kurallara göre ülkeden çıkış yaptıktan 6 ay sonra girilebiliyomuş tekrar . . rusya ülkesindede buna benzer kurallar varmı ? varsa süresi kac ay ?

  *cevap verirseniz çok sevincem

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Tekrar çıkış için beklemek zorunda değilsiniz. Aynı gün bile geri dönüş yapabilirsiniz sorun olmaz. Rusya da böyle bir kural yok. Tek seferde 30 Gün 6 Ayda da 90 günü doldurmadıktan sonra istediğiniz kadar giriş çıkış yapabilirsiniz. Şayet 6 ay içinde 4. ayda 90 günü doldurursanız bir sonraki giriş için 2 ay beklemek zorundasınız.

 120. simay diyor ki:

  yapmamız gereken her şey uçaktan indikten sonra değil mi ? türkiye’den rusya’ya gitmeden önce yapmamız gereken bir şey var mı ?

 121. mehmet diyor ki:

  merhaba ben 30/12/2012 tarihinde moskova ya geldim ben 1 yillik vize aldim vizede bu sekilde yaziyor deystvuyet 90 dyen iz kajdi 180 yaziyor ben simdi kac gun sure ile burda kalabiliyorum ve benim migrasyon kartimda cikis tarihi 27/06/2013 yaziyor ben burda 90 gun kaldiktan sonra giris cikis yaparsam tekrar 90 gun kalabiliyormuyum

 122. Hayri diyor ki:

  Gürcistan’dan Rusya’ya karayolu ile geçileliyor mu?
  Bunun için pasaport mu lazım yoksa kimlik yeterli mi?
  Benim pasaportum geçerli ama ailemin süresi dolmuş durumda, sıkıntı olur mu?

 123. Arman diyor ki:

  Selam,herkes farklı birşeyler söylüyor lütfen yardım.! 2 yada 3 gün için moskova ya gidecem 2 yıllık pasaportum var,konsolosluktan mı vize almam gerekiyor yoksa havaalanında veriliyomu.?pasaportum lacivert umuma mahsus.

 124. Mehmet Ata diyor ki:

  Slm. Ben Kaliningrad da gitmek istiyorum vize istiyorlsmı acaba şimdiden teşekkürler

 125. yusuf diyor ki:

  merhaba,
  yaklaşık 10 yıldır moskovaya gidip geliyorum her defasında registre yapdım ve doğal olarak sorun olmadı sorum şu; daha önce hep registre kağıdını istiyolardı son 2 defadır özellikle vermiyorum istemediler, sordum bunu istemiyomusunuz diye bayan memur sana hediyem olsun diye birde şaka yapdı. bundan sonra registre istenmiyormu yoksa halen devammı? son not önceden yolda polis sürekli kontrol yapardı şehirde yollarda yada metroda artık onuda pek görmüyorum?! uzun oldu kusura bakmayın iyi çalışmalar.

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Online sisteme gectikleri için çok dikkat etmiyorlar kağıda. Sistemde gözüküyor durumunuz.

 126. hakan diyor ki:

  merhabalar ben 12.11.2012 tarihinde rusya ya giriş yaptım ordan grozniye geçtim groznide kalırken moskovadan 1 yıllık vize alındı ama 03.06.2013 tarihinde çıkış yaptım 10 gün sonra tekrar dönüş yaptım ama bu esnada pasaportumu değiştirdim 1 yıllık vizem eski pasaportumda kaldı 13.06.2013 tarihinde tekrar rusyaya gelişimde yeni pasaportumla girdim tabi eski pasaportum yanımda yeni pasaportuma 1 aylık oturum verdiler registireye gönderdiğimde eski pasaportumdaki 1 yıllık geçerli olan vizeyle 3 aylık uzatamayacaklarını söylediler 1 ay bitmeden gürcistana giriş çıkış yaptım 1 ay daha kazandım tekrar 1 kere daha gürcistana giriş çıkış yaptım yine 1 ay uzadı bitmesine yakın eski pasaportumdaki vize ile hiç bir yere gitmeden 3 aylık uzttılar şimdi çıkışta sıkıntı yaptılar çıkış işlemi gerçekleşmiyor ceza dır çıkış vizesidir uğraştırıyorlar ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim.

  • adminzfr diyor ki:

   Merhaba

   Şu an yapacak bir şey yok. Eski Pasaportunuzdaki vizeyi Türkiye de konsoloslukta Aktarma işlemi niye yapmadınız?

 127. Mehmet Ali diyor ki:

  04 Ekim 2013 Tarihinden beri Rusya`dayim.
  Rusya`ya Kiz Arkadasimla geldim ve migrosyon kartini havalimaninda aldim.
  Registerasyon Yaptirmam Gerekli Mi?

 128. celal diyor ki:

  soru.tıcarı vize ile rusyaya gelip rusyada bitti.türkiyeye gitmeden tıcari vize alınabiliyomu

  • adminzfr diyor ki:

   Rusya’dan çıkış yapmadan Rusya vizesi ALAMAZSINIZ. Bu şekilde vize alanlara da itibar etmeyiniz. Sahte çıkış kaşesi vurularak Vize alınlar var ama Sisteme Kaydınız girmiyor. Yarın karşınıza giriş yasağı olarak çıkabiliyor. Bir de Konsolosluk da dikkat ediyor artık bu durumlara.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BizStudio by Sketch Themes